Jak podświetlić ścianę z kamienia lampkami led? Poznaj kilka praktycznych sposobów

Czerwiec 30, 2021

Moda na ciekawe aranżacje w naszych domach nie przemija. Coraz więcej nowych pomysłów pojawia się podczas urządzania wnętrz, a stałym trendem jest kamienna ściana, którą chętnie montujemy w salonie, sypialni, a nawet w łazience. Jedyną trudnością takiej ozdoby jest właściwe oświetlenie. Kamień pochłania światło, przez co trudniej go wyeksponować i chcąc to zrobić, musimy postawić na dodatkową lampkę. W poniższym artykule skupimy się na ledach, które są łatwe w montażu, jednak dają spektakularny efekt. Zapraszamy do czytania.

Oświetlenie led na ścianie z kamienia

Dzięki listwom led możemy łatwo skierować wzrok w odpowiednie miejsce, gdyż podświetlają one wybrany przez nas obszar. Oświetlenie nierówności i wypukłości kamienia sprawi, że powstanie piękna gra świateł i cieni, co zbuduje egzotyczny klimat i zapewni naszym wnętrzom niebanalną ozdobę. Sam pomysł nie jest oryginalny, gdyż powiela się w wielu domach i mieszkaniach, jednak warto mieć na uwadze, że każdym kamień jest inny, dzięki czemu nie będzie drugiego takiego samego wzoru.

Co wykorzystać do oświetlenia ściany z kamienia?

Oświetlenie led to nie tylko znane z wielu aranżacji listwy. Wykorzystać możemy całą technologię led, która jest źródłem światła w wielu typach lamp. O kilku lat systematycznie odchodzimy od klasycznych żarówek, „lamp energooszczędnych” i halogenów. Wszystkie te oraz inne źródła światła z powodzeniem zastąpimy ledami. Ścianę z kamienia możemy oświetlić na wiele sposobów. Powstanie w ten sposób piękna ozdoba, która nie tylko przyciągnie wzrok, ale również zapewni nam nastrojowe źródło światła do wielu czynności, na przykład oglądania telewizji, czytania, czy grania na konsoli. Do oświetlenia ściany z kamienia możemy wykorzystać listwy i taśmy led, a także reflektorki, które jako światło punktowe pięknie podświetlą ozdoby i detale znajdujące się na kamiennej ścianie. Lampki zamocowane nad lub pod ścianą możemy również skierować w inną stronę i doświetlić w ten sposób miejsca, do których nie dociera światło z innych punktów.

Jakie lampy led sprawdzą się na ściance z kamienia?

Na ściance z kamienia sprawdzą się taśmy led w formie barwnych lub jednokolorowych pasków. Możemy również pokusić się o instalację inteligentną, do której otrzymamy pilota, za pomocą którego będziemy mogli dowolnie zmieniać natężenie, a także barwę oświetlenia. Ledy możemy instalować swobodnie w wybranych miejscach, ale o wiele lepszym wyborem jest skorzystanie ze specjalnego profilu led, który zwiększy wytrzymałość taśmy i ochroni ją podczas różnych sytuacji. W pomieszczeniach, gdzie mamy zwiększoną wilgotność, taki profil jest już koniecznością, gdyż kontakt z wodą może uszkodzić ledowe teśmy.

Oświetlenie led za telewizorem przy ściance z kamienia

Świetnym i efektowym rozwiązaniem jest zamocowanie listwy led na telewizorze, który stoi przy kamiennej ściance. Dzięki temu unikniemy wiercenia czy kucia tak jak przy chowaniu profili w ścianie. Listwa przyczepiona do telewizora jest praktycznie niewidoczna, jednak pięknie oświetla ścianę, dzięki czemu tworzy nastrojowe tło, które nie męczy oczu podczas wieczornych seansów filmowych. Podobne rozwiązanie jest wykorzystywane przez niektórych producentów telewizorów, jednak własnoręcznie zamocowanie taśmy led daje o wiele mocniejszy efekt, który możemy dowolnie kontrolować.

Oświetlenie ścianki z kamienia za pomocą ledowych reflektorów

Wspomnieliśmy już o ledowych reflektorach, jednak warto podjąć ten temat jeszcze raz. Reflektory są świetnym źródłem światła i pozwalają wydobyć piękno ścianki, a także ułatwiają zaakcentowanie niektórych szczegółów. Jeśli nasza kamienna ściana jest niejednorodna i chcemy zwrócić uwagę na piękne detale, to warto sięgnąć po ledowe reflektory, które skierujemy w miejsca, które według nas warte są zauważenia.

Podświetlenie ściany z kamienia za pomocą lampek led – podsumowanie

Ściana z kamienia jest piękną ozdobą domu, jednak pochłania światło i wymaga dodatkowej lampy, aby była zauważalna również wieczorem i w nocy. Najlepiej do tego celu sprawdzą się listwy led, których długość możemy dobrać wedle własnych preferencji, a także metrażu ściany. Listwy led możemy także wykorzystać do podświetlenia telewizora stojącego przy kamiennej ściance, co zaoszczędzi nam pracy i pozwoli uniknąć przeróbek. Warto wziąć pod uwagę również reflektory, które również łatwo zamontujemy. W ich przypadku możemy o wiele łatwiej manipulować oświetleniem, dzięki czemu zaakcentujemy detale ścianki czy półki z bibelotami.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zamontować taśmy led bez lutowania?
Taśmy LED bez lutowania i profilu? Udowadniamy, że to możliwe

Zamknij