Taśmy LED bez lutowania i profilu? Udowadniamy, że to możliwe

Maj 28, 2021

Oświetlenie z taśm ledowych jest niezwykle efektowne i nie ma w tym nic dziwnego, że prawie każdy chce zamontować je również u siebie. Problemem tego typu lampek jest jednak utrudniona instalacja. Każda taśma musi być przecież zasilana, a dużą ilość przewodów wypada gdzieś schować.

Kolejnym problemem jest długość taśm z ledami. Za długie trzeba przycinać, a krótkie należy ze sobą łączyć. Jeszcze do niedawna trzeba było lutować każdą część, jednak dzisiaj mamy kilka prostych rozwiązań. Właśnie o nich opowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Montaż taśm led bez lutowania

Lutowanie nie jest skomplikowaną czynnością, jednak wypada mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat, aby bez problemu połączyć taśmy w niestandardowych miejscach. Co więcej, zakup lutownicy do jednorazowego montażu listwy mija się z celem, gdyż zwiększy to koszt instalacji oświetlenia. Z myślą o tych, którzy chcą uniknąć lutowania, specjaliści skonstruowali taśmy ledowe, które można ze sobą łączyć bez konieczności użycia dodatkowych urządzeń.

Złączki do taśm led ułatwią montaż oświetlenia

Najpopularniejszym rozwiązaniem na montaż taśmy led bez konieczności lutowania jest skorzystanie ze specjalnych złączek. Pozwalają one na szybkie łączenie ze sobą poszczególnych części taśmy, bez konieczności lutowania ich ze sobą. Złączki do taśm led są tanie i znajdziemy je w każdym dobrze wyposażonym sklepie z oświetleniem lub markecie budowlanym.

Jak łączyć ze sobą taśmy led?

Łącząc ze sobą taśmy led warto pamiętać o kilku rzeczach. Poszczególne paski tniemy jedynie w miejscach, które zostały oznaczone przez producenta. Do poprawnego działania, segmenty taśm muszą mieć odpowiednią długość: od 25 do 166mm. Planując oświetlenie, weźmy pod uwagę miejsca przecięć, które mogą delikatnie wpłynąć na długość całej instalacji.

Pamiętajmy również, że sekcje taśmy led łączymy na zasadzie podobnej polaryzacji. Oznacza to, że plus łączymy z plusem, a minus z minusem.

Rodzaje złączek do taśm led

Wyróżniamy 3 rodzaje złączek używanych do łączenia ze sobą taśm led:

  • złączki do taśm led z przesuwnymi zaciskami – łatwe w użyciu, ponieważ wystarczy jedynie wyciągnąć zamek z zacisku, włożyć w jego miejsce kawałek taśmy, a następnie wcisnąć zamek i zamknąć złączkę;
  • złączki do taśm led z bocznymi zatrzaskami mocującymi – najpopularniejszy typ złączki. Wystarczy zdjąć z niej pokrywę ochronną, dopasować odpowiednio końcówki taśmy led i zamknąć złączkę wraz z zatrzaskiem blokującym;
  • złączki do taśm led z ząbkami – ten typ złączki pokrywają liczne ostre wypustki, na które następnie mocuje się taśmę led. Ząbki mocno trzymają taśmę i są niezawodne, niestety ta metoda łączenia jest najdroższa, co przekłada się na jej mniejszą popularność.

W jakich konfiguracjach można łączyć ze sobą taśmy?

Taśmy led można łączyć ze sobą w kilku konfiguracjach. Najbardziej popularne połączenie nazywane jest bezpośrednim i polega na przytwierdzeniu do siebie kolejnych segmentów taśmy w linii prostej. Kolejne konfiguracje połączeń to: na krzyż, w kształcie litery T oraz L.

Jak podłączyć taśmę led do zasilacza?

Taśma led nie będzie świecić bez źródła prądu. Najłatwiej podłączyć całą instalację do sieci głównej, wraz z innymi typami oświetlenia. Jednak nie robimy tego bezpośrednio, a poprzez specjalne złącze i kontroler.

Jeśli nie chcemy wszystkich taśm podłączyć do siebie, to możemy wykorzystać specjalne akumulatorki, jednak musimy pamiętać, że będzie trzeba je wymieniać lub regularnie ładować. Jest to jednak świetne rozwiązanie, kiedy mamy trudniejszy dostęp do sieci lub nie mamy go wcale.

Lutowanie czy złączki, co jest bardziej pewne?

Lutowanie taśm led daje więcej możliwości, gdyż w ten sposób możemy dowolnie wybrać kąt i kształt sieci. Z kolei złączki są bardziej pracochłonne w montażu, jednak nie potrzebujemy do nich specjalnych narzędzi. Ponadto złączki są równie trwałe i nie musimy martwić się o ich jakość.

Jeśli planujemy oświetlić pokój taśmami led, to zdecydujmy się na taką metodę łączenia, która będzie dla nas wygodna i pozwoli na oszczędności. Odpowiednio zaprojektowana sieć led będzie cieszyła nas przez lata, czyli tak długo, jak świecą te małe lampki.

Gdzie sprawdzą się taśmy led?

Taśmy led świetnie sprawdzają się jako oświetlenie ozdobne, którym podkreślimy nietypowy kształt i wystrój pomieszczenia. Ponadto ledy możemy wykorzystać do rozjaśnienia schowków, garderoby czy punktów pod szafkami kuchennymi. Taśmy led mogą też być świetnym dodatkiem do łazienki. Dzięki lampkom uzyskamy efekt lustra w stylu Hollywood czy romantyczne podświetlenie wanny.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
LEDy przy komputerze – wybierz lampki, które zmniejszą zmęczenie oczu

Zamknij