LEDy przy komputerze – wybierz lampki, które zmniejszą zmęczenie oczu

Kwiecień 13, 2021

Praca przy komputerze męczy oczy, przez co odczuwamy suchość, pieczenie, a nawet chwilowe pogorszenie ostrości widzenia. Aby zminimalizować te przykre objawy, należy zaopatrzyć się w lampkę biurową, która zneutralizuje kontrast pomiędzy ciemnym otoczeniem a światłem monitora. W poniższym artykule prezentujemy kilka możliwości oświetlenia biurka, które sprawią, że praca przy komputerze stanie się przyjemniejsza. Zapraszamy do czytania!

Zabawa i praca przed komputerem a oświetlenie LED

Niegdyś komputery były towarem luksusowym i korzystaliśmy z nich głównie w celach naukowych oraz w pracy. Dzisiaj traktujemy je jak centrum multimedialne, które oferuje nam nie tylko szybkie załatwienie niezbędnych obowiązków, ale również pozwala odprężyć się po ciężkim dniu. Na komputerze zagramy w gry, oglądniemy najnowsze filmy, porozmawiamy z rodziną i przyjaciółmi, a także zrobimy zakupy czy zamówimy pizzę na wieczór. Co więcej, komputery stały się tak powszechne, że niektóre domostwa mają ich kilka.

Niestety popularność komputerów nie przełożyła się na świadomość zdrowej pracy. Mało kto dba o to, aby przy monitorze znalazły się lampka LED i inne niezbędne akcesoria, poprawiające komfort korzystania z urządzenia.

Jakiego oświetlenia LED potrzebujemy do pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze wymaga od nas dobrze dobranego oświetlenia LED. Podobnie jak dbamy o to, żeby na stoliku ucznia lampka znalazła się po odpowiedniej stronie, tak przy stanowisku komputerowym należy postawić źródło światła o odpowiednim natężeniu i temperaturze barwowej. Najlepiej będzie, jeśli biurko zaopatrzymy w dwa rodzaje oświetlenia, główne oraz kierunkowe, które łatwo dopasujemy do indywidualnych potrzeb.

Moc oświetlenia LED przy komputerze

Światło LED przy komputerze nie powinno być intensywne, gdyż takie będzie odbijało się od monitora i utrudniało pracę lub rozrywkę. Najlepiej postawić na małą moc lub możliwość regulacji, dzięki czemu w razie potrzeby zwiększymy jasność lampki.

Kolor oświetlenia LED stanowiska komputerowego

Kolor oświetlenia LED najczęściej oznacza temperaturę barwową, czyli to, czy światło jest żółte lub niebieskie. Do pracy i zabawy przy komputerze zdecydowanie lepiej wybrać żółte światło, dzięki czemu zrelaksujemy wzrok i zapewnimy sobie odpowiednio tło.

Ciepłe oświetlenie wyrówna nieco kontrast pomiędzy jasnym monitorem a ciemniejszym otoczeniem, co pozytywnie wpłynie na wzrok – nie będzie się tak szybko męczył.

Ustawienie oświetlenia LED przy komputerze

Lampka LED do komputera pełni nieco inną funkcję niż oświetlenie biurowe. Przede wszystkim ma zmniejszyć kontrast otoczenia, a także odciążyć nasz wzrok, który zwykle skupia się na monitorze. Lampa LED przy komputerze powinna zostać ustawiona za lub nad monitorem. Dzięki takiej pozycji światło nie będzie raziło nas w oczy ani nie zasłonimy go własnym ciałem.

Jakiego typu lampy LED sprawdzą się przy komputerze?

Lampy LED stojące przy komputerze najlepiej dobrać na podstawie wielkości biurka, jego kształtu, a także tego, jak usytuowany jest nasz monitor. U jednych sprawdzą się małe lampy stołowe, a jeszcze inni zadowoleni będą z lampek biurowych, które umożliwiają łatwe ustawienie kąta padania światła.

Niektóre z lamp ledowych zaopatrzone są w regulację natężenia światła i temperatury barwowej. Takie regulowane oświetlenie może z powodzeniem pełnić dwie funkcje, lampy biurowej oraz komputerowej.

Przenośna lampa LED do komputera

Świetnym patentem jest przenośna lampa LED, którą mocujemy do biurka za pomocą klipsa. Jej zaletą jest możliwość przytwierdzenia jej również do monitora, dzięki czemu szybko i łatwo wybierzemy najlepszy kąt padania światła.

Ważnym aspektem przenośnych lampek LED, ale również tych większych typów oświetlenia, jest długość przewodu zasilającego. Dzięki niemu możemy łatwo przemieszczać źródło światła, czy przytwierdzić je w znacznej odległości od kontaktu.

Lampki LED do komputera – podsumowanie

Szukając odpowiedniej lampy LED do komputera, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak moc, kolor światła i możliwość regulacji. Ponadto popatrzmy też na długość przewodu, dzięki czemu upewnimy się, czy lampkę będziemy mogli łatwo przemieszczać. Najbardziej uniwersalnym typem oświetlenia LED są lampki na klipsie, które umożliwiają przymocowanie konstrukcji do biurka, stolika, półki czy nawet ramki monitora.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie ledy wybrać do sypialni
LEDy jako efektowny dodatek do sypialni – doradzamy, gdzie je zamontować

Zamknij