Prawidłowe projektowanie pomieszczeń powinno wiązać się nie tylko z doborem kolorów, mebli i dodatków. Tak samo ważne jest zaplanowanie oświetlenia, ponieważ to właśnie od niego zależy ergonomiczna praca. Jasny i dobrze oświetlony gabinet to pogodne samopoczucie, szybka koncentracja i wydajne działanie. Zobacz, co możesz poprawić w oświetleniu biura w kilku prostych krokach. Zapraszamy do czytania.
Spis treści
Koncentracja a światło – wydajność zależy od warunków oświetleniowych
Praca umysłowa wymaga od nas koncentracji. Jednak już w latach szkolnych uświadamiamy sobie, że nie zawsze tak samo łatwo skupić myśli. Rozpraszać może wszystko: hałas na zewnątrz, jednostajny dźwięk, niewygodne siedzenie, a nawet źle dobrane oświetlenie. Ostatni czynnik łatwo wyeliminować, jednak najpierw należy zasięgnąć informacji, co rozumiemy przez “prawidłowe oświetlenie”.
Światło stymulujące umysł do koncentracji powinno być jasne i chłodne, czyli o wysokim natężeniu i niebieskiej dominancie barwowej. Z kolei do odpoczynku skłania nas światło ciepłe i stłumione. Dbając o równowagę w gabinecie, możemy zainstalować kilka źródeł światła o różnym przeznaczeniu, co zapewni pomieszczeniu większą funkcjonalność.
Nowoczesne biuro to wiele możliwości oświetlenia
Nowoczesne budownictwo pozwala na więcej szaleństw. Oświetlenie nie kończy się już na lampie i żarówce. Do powszechnego obiegu weszły LEDy, co pozwoliło na szalony rozwój technologii. Na rynku mamy wiele lampek, które pomimo małej mocy dają tyle samo światła, co ich o wiele mocniejsze klasyczne odpowiedniki. Warto przyglądnąć się rozkładowi mebli w naszym biurze – ułatwi to dobór właściwego rozwiązania. Świetnym przykładem są panele LEDowe, które pozwalają na właściwe oświetlenie dużej powierzchni lub lampy umieszczone na długich i miękkich przewodach, co ułatwia ich rozmieszczenie.
5 trików oświetleniowych, dzięki którym praca zamieni się w przyjemność
Wprowadzenie i minimum terminologii mamy za sobą, teraz pora na właściwe rozwiązania, które ułatwią i przyspieszą prace biurowe:
zadbaj o to, żeby meble nie odbijały światła. Bez sensu? Wcale nie! Błyszczące powierzchnie mogą razić w oczy lub przeszkadzać w pracy na komputerze;
sprawdź, czy każde miejsce w biurze jest właściwe oświetlone – podzielmy pomieszczenie na części, w których najczęściej przebywamy i wykonujemy różne czynności. Ułatwi to dobór odpowiednich lamp, wedle ich typu oraz ilości;
postaw na ekologiczne rozwiązania oświetleniowe – LEDy są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale także wydajniejsze, nie warto wracać do starych rozwiązań;
miejsce pracy jest najważniejsze, dlatego dobrze je oświetl – dobra lampka stołowa to podstawa, kiedy dużo czasu spędzamy nad notatkami. Upewnijmy się też, czy główne oświetlenie ma w zasięgu nasze biurko;
wykorzystaj naturalne światło dzienne – światło słoneczne jest najzdrowsze dla naszego organizmu. Nie męczy oczu i poprawia samopoczucie. Warto to wykorzystać i ustawić biurko przy oknie, dzięki czemu za dnia zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Pamiętajmy jednak, że monitor może odbijać promienie słońca, dlatego przy tego typu pracy przydadzą się nam zasłony lub rolety.
Pracujesz z domu? Zadbaj o pokój z dobrym oświetleniem
Wielbiciele pracy zdalnej prędzej czy później zastanawiają się nad wydzieleniem miejsca pracy. Jeśli nie jesteśmy w stanie przeznaczyć na biuro całego pokoju, to przynajmniej zwróćmy uwagę na prawidłowy projekt oświetlenia. Kilka drobiazgów może odmienić przestrzeń.
Najważniejsze jest główne źródło światła. Może nim być panel LEDowy lub halogen o szerokim zasięgu. Koniecznie umieśćmy go nad miejscem pracy lub tam skierujmy, jeśli warunki nie pozwalają na małe zmiany w instalacji. Kolejne, o co powinniśmy się zatroszczyć, to samo oświetlenie biurka. Dobra lampa z regulacją mocy będzie idealnym rozwiązaniem. Nie zapomnijmy, że dobieramy do niej neutralne lub zimne LEDy, co sprzyja koncentracji.
Miłym dodatkiem będzie oświetlenie boczne, które rozjaśni nam biblioteczkę lub fotel, na którym relaksujemy się w przerwach. W tym przypadku wystarczą lampki punktowe, na przykład łatwe w montażu halogeny.
Oświetlenie sufitowe czy kilka lamp stołowych? Dobierz rodzaj oświetlenia do aktywności i eksperymentuj
Rodzaj oświetlenia dobieramy do naszych aktywności. Inaczej zaprojektujemy miejsce pracy programiście, a inaczej księgowej. Nie zapominajmy jednak, że kluczowe jest jasne pomieszczenie, dlatego nie warto oszczędzać na oświetleniu. W przypadku braku możliwości przeróbek możemy pomyśleć o czymś niestandardowym. Jeśli biurko znajduje się przy ścianie, to zainstalujmy jasny kinkiet na wysięgniku, który nie zajmie nam miejsca na stole. Pamiętajmy jeszcze, że źródło światła powinno znaleźć się w takiej pozycji, abyśmy sami nie tworzyli cienia przed sobą.
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Recent Comments