Biuro – miejsce, w którym zgromadzeni pracownicy wykonują swoje obowiązki, musi być odpowiednio oświetlone. Nie chodzi tylko o aspekty wizualne oraz praktyczne, ale także o kwestie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Dlatego przychodzimy dziś z inspiracjami na funkcjonalne i bezpieczne oświetlenie LED do biura. Zapraszamy do lektury!

Sufitowe lampy LED do biura – oświetlenie podstawowe

Bazą całego oświetlenia w biurze muszą być lampy sufitowe LED. Górne oświetlenie daje nam rozproszone światło, które zapewni pracownikom możliwość wykonywania podstawowych czynności. Lampy sufitowe LED wybierzmy zawsze wtedy, gdy zależy nam na rozwiązaniach funkcjonalnych i energooszczędnych. Światło LED bowiem odróżnia od klasycznego wysoka wydajność przy niskim poborze energii elektrycznej. Ważne jest również to, że żarówki LED nie nagrzewają się podczas świecenia, co niepotrzebnie nie podwyższa temperatury oraz nie doprowadzi do oparzenia, gdy niechcący dotkniemy źródła światła.

Lampy wiszące do biura

Lampy wiszące LED są rodzajem oświetlenia, które sprawdzi się w każdym biurze, zarówno małym pomieszczeniu, jak i dużej, otwartej przestrzeni. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę lamp biurowych wiszących w wielu stylach. Co je łączy? Przede wszystkim mają regulację wysokości, często również kąta padania światła i jego kierunku. To sprawia, że taka lampa biurowa LED będzie dopasowywać się do potrzeb naszych pracowników. Po zamontowaniu będziemy mogli dowolnie ją wyregulować. Co ważne ustawienia da się zmienić w każdej chwili. Lampy wiszące do biura LED będą odpowiadać za rozproszone światło, dlatego często może pojawić się konieczność wprowadzenia również innych rodzajów oświetlenia do tego wnętrza. Jakie lampy wiszące LED polecamy do biur? Dobrze sprawdzą się tak zwane pająki, czyli lampy o elastycznych ramionach, które można dowolnie rozlokować na suficie. W przestrzeni biurowej warto sięgnąć także po klasyczne lampy o zamkniętych kloszach.

Spoty sufitowe i panele LED do biura

Spoty sufitowe to chyba najczęściej spotykane oświetlenie biurowe. Jest ich wiele rodzajów, ale zazwyczaj przybierają formę kwadratów lub kasetonów. Takie spoty sufitowe LED mogą zostać wbudowane w sufit podwieszany lub zamontowane jak klasyczna lampa. Jeśli nasze wnętrze biurowe jest wysokie i potrzebujemy lamp na niższej wysokości, również możemy sięgnąć po spoty LED w opcji podwieszanej na linach. Sufitowe panele LED są bardzo popularnym sposobem na oświetlenia biura. Wynika to nie tylko ze względu na ich prostotę i wysoką estetykę, ale również atrakcyjną cenę i przede wszystkim efektywność. Takie sufitowe spoty biurowe wyemitują mocno rozproszone światło. Co za tym idzie, oświetlona w sposób równomierny będzie cała powierzchnia pomieszczenia.

Jakie oświetlenie LED do biurek?

W wielu biurach oświetlenie górne może okazać się niewystarczające. Musimy wtedy sięgnąć po dodatkowe lampy, które poprawią komfort pracy. Z pewnością przydadzą się lampy oświetlające biurka. Możemy do tego podejść w różnoraki sposób. Do oświetlenia firmowego biurka polecamy szczególnie:

  • lampy stojące LED, z regulacją wysokości, kąta padania światła, które punktowo doświetlą określone miejsca;
  • lampki mocowane do biurek – działające na podobnej zasadzie jak powyższe, ale nie stojące na blacie, a montowane do półek;
  • kinkiety ścienne LED, które przymocowane nad biurkiem mogą stanowić bardzo funkcjonalną propozycję oświetlenia. Warto dodać, że kinkiety również mogą posiadać regulację. Przyda się szczególnie ta dotycząca kierunku i kąta padania światła, aby pracownik mógł dopasować oświetlenie do swojego wzrostu czy pozycji pracy.

Jakiej barwy światło wybrać do biura?

Biuro jako miejsce pracy z założenia ma podnosić wydajność pracy osób z niego korzystających. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest właściwe oświetlenie. Zimna temperatura barwowa światła pomaga nam skupiać się na wykonywanych zadaniach i utrzymywać koncentrację uwagi przez dłuższy czas. Kupując żarówki LED do biura, powinniśmy wybrać takie o temperaturze barwowej od 4600 do 6500K. Ich zastosowanie pomoże naszym pracownikom bardziej efektywnie wypełniać swe obowiązki.

Nieco inaczej musimy podejść do kwestii oświetlenie sal konferencyjnych i miejsc relaksu. W nich zdecydowanie lepiej postawić na nieco łagodniejsze oświetlenie. Sprawdzi się oświetlenie neutralne lub delikatne, ciepłe. Takie barwy światła będą działać na nasz mózg bardziej relaksująco.

Jakie inne parametry musi spełniać ledowe oświetlenie biurowe?

Pamiętajmy, że oświetlenie do pracy jest odgórnie regulowane przez przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy określone przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Są w nim zawarte wszystkie szczegóły dotyczące tego, jak to oświetlenie powinno wyglądać, i jakie warunki spełniać, między innymi:

  • dotyczące otoczenia świetlnego;
  • rozkładu luminacji;
  • natężenia oświetlenia;
  • olśnienia;
  • oświetlenia kierunkowego;
  • aspektów barwnych;
  • tętnienia i efektów stroboskopowych.

 

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]