Człowiek do życia i funkcjonowania potrzebuje światła. Zdecydowanie lepiej czujemy się przy świetle naturalnym, które pozytywnie działa na zdrowie człowieka i reguluje między innymi cykl okołodobowy. Prawda jest jednak taka, że nie da się działać bez światła sztucznego, które pozwala w prawidłowy sposób doświetlać domy, stanowiska pracy, ulice, obiekty użyteczności publicznej. Oświetlenie LED jest teraz jednym z najpopularniejszych rodzajów światła sztucznego. Warto wiedzieć, czy zawsze się sprawdza i czy istnieją ewentualnie sytuacje, kiedy może być szkodliwe dla zdrowia człowieka.
Spis treści
Przydatne informacje na temat światła LED
W artykułach i publikacjach na temat oświetlenia LED wszyscy zwykle skupiają się na tym, jakie ma ono zalety. Zwracają uwagę między innymi na aspekt ekonomiczny tego rodzaju oświetlenia, podkreślają funkcjonalność i możliwość sterowania oświetleniem LED na przykład za pomocą aplikacji mobilnych. Rzeczywiście nie da się ukryć, że oświetlenie LED jest nowoczesnym rozwiązaniem, po które bardzo często sięgają nie tylko prywatni inwestorzy, ale również właściciele firm, zarządcy instytucji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach oświetlenie LED nie sprawdzi się wcale tak dobrze. Dzięki temu będzie można bardziej świadomie wybierać i zdecydować się na przykład na oświetlenie tradycyjne do domu lub siedziby firmy. Jakie wady ma oświetlenie typu LED? Badacze podkreślają, że w niektórych sytuacjach może być ono męczące i szkodliwe dla oczu. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy barwa światła oraz jego natężenie nie została prawidłowo dobrana, przed co negatywnie oddziałuje na wzrok człowieka oraz cały układ nerwowy.
Kiedy nie wybierać oświetlenia LED?
Oświetlenie LED może bardzo męczyć układ nerwowy człowieka, powodować między innymi ból głowy, ale też ból oczu lub ich zmęczenie. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi wtedy, gdy barwa światła zostanie źle dobranA. Z łatwością można sobie wyobrazić, że zimne światło jest wyjątkowo męczące w pomieszczeniach zamkniętych, w godzinach wieczornych, kiedy nie mamy dopływu światła naturalnego, zdecydowanie lepiej działającego na układ nerwowy. Jeżeli dodatkowo wybierzemy żarówki LED niskiej jakości, które będą migotały czy mrugały, zmęczenie oczu i przeciążenie całego układu nerwowego będzie jeszcze większe. Objawia się to między innymi zmianą nastroju, większą wrażliwością, trudnościami w skupieniu się i wykonywaniu pracy w dobrym tempie i bez błędów.
Tego typu oświetlenie LED nie sprawdzi się zatem w zakładach pracy, w których potrzebna jest duża precyzja działania. Jeśli stawia się na oświetlenie LED, trzeba wybierać żarówki od dobrych producentów, które charakteryzują się lepszymi parametrami. Zbyt silne lub zbyt słabe światło o niekorzystnej zimnej barwie, w połączeniu z migającymi żarówkami, sprawi, że przebywający w takim otoczeniu ludzie nie będą mogli funkcjonować wydajnie i optymalnie.
Za mała wielkość emitowanego strumienia światła
Kolejny problem łączący się ze światłem LED to często zbyt mała wielkość strumienia światła, które emituje żarówka, przez co większość przestrzeni nie jest równomiernie i dobrze doświetlona. Wiele osób testujących oświetlenie LED zwraca uwagę na to, że żarówki LED w niższym przedziale cenowym bardzo często nie emitują dostatecznej ilości światła, przez co w pomieszczeniu jest po prostu za ciemno. Jeżeli stosuje się je jako główne oświetlenie górne na przykład w pokoju czy w biurze, żarówka LED może być zwyczajnie zbyt ciemna.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że producenci oświetlenia LED niestety często nie zapewniają odpowiedniej jakości, ponieważ wciąż jest to technologia stosunkowo droga. Aby kupić naprawdę dobre żarówki LED trzeba często wydać nawet ponad 100 zł za sztukę, co jest naprawdę sporym wydatkiem w przypadku konieczności prawidłowego doświetlenia na przykład dużej przestrzeni. Jeżeli zatem poszukuje się górnego oświetlenia do biura, ekonomicznym rozwiązaniem będą po prostu klasyczne żarówki lub świetlówki energooszczędne.
Oświetlenie LED do domu
Wysokiej jakości oświetlenie LED to wciąż spory wydatek. Czy warto zatem sięgać po takie światło do domu? Koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na pytania o to, w których pomieszczeniach żarówki LED będą rzeczywiście niezbędne. Może się okazać, że taka przestrzeń w domu, jak na przykład przedpokój, korytarz, garaż oraz inne rzadko używana pomieszczenia nie muszą być wyposażone w oświetlenie LED, które jest po prostu drogie. Lepszym i bardziej ekonomicznym wyborem będą klasyczne rozwiązania.
Możliwość sterowania oświetleniem za pomocą mobilnych aplikacji to bez wątpienia ogromny plus, ale takie inteligentne rozwiązania też sporo kosztują. Warto przeanalizować sytuację i sprawdzić, które miejsca w domu najmocniej skorzystają na wprowadzeniu drogiego oświetlenia LED i stworzonej do tego aplikacji. Nowe technologie stają się coraz bardziej dostępne i tanieją, dlatego w najbliższych latach pewnie będzie się obserwować większe zainteresowanie oświetleniem LED.
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Recent Comments