Oświetlenie LED do kuchni – 6 pomysłów na aranżację

Luty 28, 2020

Oświetlenie LED na dobre zagościło w naszych domach. Nic dziwnego jest bardziej efektywne, dobrze wygląda i zużywa mniej prądu niż tradycyjne. Jak jednak modnie i praktycznie wykorzystać je w kuchni? Zapraszamy na krótki przegląd pomysłów na aranżację oświetlenia LED w kuchni.

Zadbaj o wygodę pracy z oświetlonym blatem roboczym

Kuchnia to miejsce, w którym najwięcej czasu spędzamy podczas przygotowywania posiłków. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobre przygotowanie miejsca pracy. Chodzi nie tylko o duży, praktyczny blat, a również o jego prawidłowe oświetlenie. Główne, sufitowe światło może okazać się niewystarczające podczas pracy przy blacie kuchennym. Dlatego warto tę strefę dodatkowo rozjaśnić. Najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie taśm LED wzdłuż blatu lub też pod wiszącymi nad nim szafkami. Innym pomysłem jest skorzystanie z podłużnych, wąskich lamp szeregowych. Dadzą nam one zdecydowanie więcej światła i znacznie ułatwią pracę. Do oświetlenia blatu roboczego możemy również wykorzystać lampki punktowe LED umieszczone w spodzie szafek. Te trzy rozwiązania sprawdzą się tak samo dobrze, a to, na które się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Pamiętajmy, że to oświetlenie musi być odporne na wodę i wilgoć, która będzie powstawała podczas gotowania.

Dodaj kuchni charakteru z oświetleniem LED półek

Kuchnia powinna być przytulna. Taki efekt osiągniemy, oświetlając półki kuchenne, szczególnie te otwarte. Delikatnie ciepłe światło doda wnętrzu delikatności i subtelności. Najlepszym rozwiązaniem aranżacyjnym będzie umieszczenie w głębi półek delikatnych taśm LED. Jeśli lubimy zabawy kolorami, możemy sięgnąć po wersję w barwie pasującej do wnętrza kuchni. Co ważne, tego typu oświetlenie LED do kuchni możemy wykorzystać zarówno w półkach otwartych, jak i wewnątrz szafek zamykanych. Widoczne będzie ono jednak przy przeszkleniach lub po otwarciu szafki kuchennej. Takie doświetlenie wnętrza mebla będzie miało również swój aspekt funkcjonalny, ponieważ umożliwia łatwe korzystanie z szafki wieczorami i nocą, nawet bez zapalania światła górnego.

Zadbaj o swój komfort z oświetleniem LED szuflad kuchennych

Nie ma chyba osoby, której nie zdarzyło się uporczywe poszukiwanie odpowiedniego sztućca lub innego gadżetu kuchennego w szufladzie. Choć może nam się wydawać, że to nic trudnego, takie zadanie znacznie ułatwi i przyśpieszy oświetlenie LED zamontowane w szufladzie. Nasze kuchnie są zazwyczaj ciemnymi pomieszczeniami, dlatego każdy dodatkowy punkt świetlny poprawi nasze w niej funkcjonowanie. Oświetlenie LED szuflad w kuchni będzie również efektowną, choć subtelną dekoracją. Można je umieścić w samych szufladach bądź też tuż pod blatem, dzięki czemu będzie jeszcze bardziej funkcjonalne – da się wykorzystać do oświetlenia kuchni przy zamkniętych szufladach.

Oświetlenie LED okapu kuchennego

Zdecydowanie rzadziej spotykaną aranżacją świetlną w kuchni jest oświetlenie okapu. Nie chodzi jednak o wbudowane w urządzenie światło, a zainstalowanie dodatkowego, LED-owego. Co nam daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim oświetlenie LED okapu ułatwi nam gotowanie, będziemy lepiej widzieć stan przyrządzanych potraw i zminimalizujemy ryzyko kuchennego wypadku. Oprócz tego takie oświetlenie może nam się przydać wieczorem i w nocy, kiedy do kuchni wchodzimy wyłącznie, by coś z niej wziąć. Jest to nieodzowny element wyposażenia kuchni, jeśli gotowaniem zajmujemy się zawodowo lub półprofesjonalnie. Podobnie, jak w przypadku oświetlenia blatu, musimy pamiętać o wykorzystaniu wyłącznie wodoodpornego oświetlenia LED. To miejsce jest bowiem narażone na działanie pary wodnej unoszącej się podczas gotowania.

Klimatyczne oświetlenie LED do kuchni

Kuchnia nie musi być wyłącznie oświetlana funkcjonalnie. Szczególnie w pomieszczeniach otwartych na salon warto zwrócić uwagę również na stworzenie przytulnego klimatu i nastroju. W kuchni da się to dość łatwo uzyskać. Wystarczy, że za kuchennymi meblami lub pod nimi umieścimy taśmy LED. Nie tylko będą one ładnie wyglądać (szczególnie w ciepłym odcieniu lub kolorze), ale również wspomogą nasze korzystanie z kuchni. Jeśli nad szafkami kuchennymi mamy dekoracyjną ścianę, np. wykonaną z betonu czy kamienia, takie oświetlenie doda jej dodatkowego uroku. Możemy również w tym miejscu sięgnąć po małe reflektory lub punktowe lampki LED wbudowane w blat. Umożliwią nam też zabawę światłem.

Niezwykle przydatne wieczorem i nocą jest oświetlenie dolne, umieszczone na krawędzi szafek i podłogi. Dzięki niemu nie będziemy musieli zapalać górnego światła, by dojść do lodówki i czy kosza na śmieci. Jest to szczególnie istotne, jeśli moglibyśmy światłem kogoś obudzić.

Oświetlenie LED wyspy kuchennej

Jednym z ważniejszych elementów każdej kuchni jest wyspa, przy której bardzo często jemy i gotujemy. Powinna być więc dobrze doświetlona. Przede wszystkim konieczne jest powieszenie bezpośrednio nad nią lamp LED wiszących. Przydadzą się również taśmy LED zamontowane wokół blatu wyspy.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
6 pomysłów na podświetlane lustro LED w łazience

Lustro łazienkowe i oświetlenie powinno jak najlepiej ze sobą współgrać. Dzięki temu zawsze chętnie wykonamy przy nim codzienne czynności i...

Zamknij