Jak efektywnie doświetlić kuchenne blaty lampami LED?

Maj 21, 2020
Często mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Sądzę, że to prawda – niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami gotowania, czy też nie, przeważnie spędzamy w kuchni sporą część dnia. Blaty są najczęściej używanym miejscem w kuchni. Jak sprawić, żeby były w pełni funkcjonalne? W tym tekście znajdziesz praktyczne porady jak doświetlić blaty, a także sprawdzone pomysły aranżacyjne. Zapraszam do lektury!

Jasna kuchnia, czyli jak przekuć marzenia w rzeczywistość?

Powszechnie wiadomo, że w jasnych wnętrzach czujemy się lepiej i chętniej w nich przebywamy. Dotyczy to nie tylko naturalnego światła słonecznego padającego przez duże okna pokoju, lecz także dobrze rozplanowanego systemu oświetlania pokoju. Wpływa ono  pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie, sprawia, że mamy chęć do działania. 

W niektórych pokojach szczególnie ważne jest oświetlenie często używanych przestrzeni, które w dużej mierze mają stricte funkcjonalny i praktyczny charakter.

Doświetlenie blatów kuchennych – dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednie doświetlenie blatów kuchennych sprawi, że przyrządzanie posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością. Będąc w kuchni, używamy ich w zasadzie non stop, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie szafek kuchennych oraz oczywiście oświetlenia. 

Ciemne blaty mogą być przyczyną pogłębienia wady postawy i bólu kręgosłupa. Jeśli bowiem nie będą wystarczająco doświetlone, będziemy się schylać, żeby cokolwiek zobaczyć. Problem ten dotyczy szczególnie wysokich osób.

Jak efektywnie doświetlić kuchnię i blaty lampami LED?

Oczywiście, jeśli chcemy efektywnie oświetlić blaty, powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom oświetlenia całej kuchni. Świetnie sprawdzą się w tej roli lampy jednopunktowe z abażurem lub lampy wielopunktowe. 

Te pierwsze będą odpowiednie do mniejszych wnętrz. Jednak jeśli jakiś wzór lampy jednopunktowej LED odpowiada nam szczególnie, a potrzebujemy bardziej efektywnego doświetlenia pokoju, możemy stworzyć kompozycję z kilku pojedynczych zwisów. Taki układ będzie szczególnie dobrze prezentował się nad barkiem lub stołem kuchennym. 

Z kolei niektóre lampy wielopunktowe dają nam możliwość samodzielnego ułożenia poszczególnych elementów (w tym pojedynczych żarówek) i zaprojektowania ostatecznego wyglądu lampy, a tym samym oświetlenia. 

Oświetlenie blatów lampami LED – klucz do funkcjonalności

Przejdźmy zatem do kluczowej kwestii, jaką jest oświetlenie blatów. Oczywiście zdecydowanie prościej doświetlić jest kuchenne wyspy –  wymagają one jedynie dobrego światła sufitowego. Jednak co w przypadku, kiedy nie możemy pozwolić sobie na tego rodzaju dodatkową przestrzeń roboczą?

Do oświetlenia kuchennych blatów rewelacyjnie sprawdzą się nowoczesne kinkiety lub plafony. Zamontowane nad blatem, dostarczą dostatecznie dużo światła. Kluczową kwestią jest zamontowanie lamp w taki sposób, żeby w trakcie pracy przy blacie nie znajdowały się one ani za nami, ani bezpośrednio nad nami. 

W pierwszym wypadku zablokujemy światło i zasłonimy je własnym ciałem. Przestrzeń, którą mieliśmy doświetlić, pokryje cień. W drugim przypadku stanie się podobnie. Pochylając się nad blatem, zasłonimy sobie całe światło. 

Właśnie dlatego lampy, które mają oświetlić blat, najlepiej montować bezpośrednio nad blatem, zaraz przy ścianie. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy optymalny efekt. 

Światło LEDowe – idealne rozwiązanie do kuchni

Dlaczego światło LEDowe będzie idealnym rozwiązaniem? Nie bez znaczenia jest fakt, że w kuchni spędzamy całkiem dużo czasu. Żarówki LEDowe nie nagrzewają się tak szybko, jak robią to inne żarówki, dzięki czemu będziemy mogli bez obawy oddać się naszym kuchennym obowiązkom i pasjom. Jeśli lampy będą zamontowane pod szafkami wiszącymi (a bezpośrednio nad blatem), minimalizujemy również dzięki temu ryzyko poparzenia. Innym atutem żarówek LED jest fakt, że dają one czyste, jasne światło, które pięknie rozświetli przestrzeń kuchni.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oświetlenie do pracy
5 sposobów na oświetlenie LED, które pobudzi do działania

Zamknij