( kliknij infografikę aby powiększyć )

Lubisz pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą światła? Świetnie się składa, ponieważ tym razem przygotowaliśmy inspirującą infografikę o LEDach, która na pewno rozwieje kilka wątpliwości, a także nauczy Cię czegoś nowego o domowym oświetleniu.

FAKT 1 – LEDy mogą wyprodukować światło w dowolnym kolorze

Podstawowy LEDowe diody świecą tylko na czerwono, zielono i niebiesko. Jednak podobnie jak w plastyce, tutaj możemy zmieszać barwy ze sobą i otrzymać całkiem nowy kolor. Właśnie w ten sposób powstają inteligentne “żarówki”, w których możemy ustawiać barwę, natężenie oraz nasycenie światła.

FAKT 2 – LEDy świetnie współgrają nie tylko z naszym portfelem, ale również ze środowiskiem!

LEDy pobierają o wiele mniej energii niż inne źródła światła. Dzięki temu zmniejszysz rachunki za prąd, wyprodukujesz mniej ciepła, a także zminimalizujesz powstawanie śmieci – LEDy świecą o wiele dłużej niż klasyczne żarówki, dzięki czemu nie musisz zmieniać ich tak samo często.

FAKT 3 – LEDy są wszędzie, nawet tam, gdzie się tego nie spodziewasz

Diody LED są tak małe, że wykorzystuje się je w produkcji wielu urządzeń, nie tylko samego oświetlenia. Świetnym przykładem są nowoczesne oszczędne telewizory, telefony komórkowe, a nawet ubrania i podświetlenia malutkich zabawek.

FAKT 4 – LEDy są najwszechstronniejszym źródłem światła

Żadna inna żarówka nie jest produkowana w tak wielu kształtach i konfiguracjach. Ponadto LEDy można użytkować nie tylko w domu. Sprawdzą się również jako oświetlenie zewnętrzne, uliczne, awaryjne i świąteczne.

FAKT 5 – LEDy są starsze niż myślisz

LEDy nie są nową technologią. Jej ulepszanie trwało wiele lat, a pierwsza na świecie dioda powstała 1962. Oczywiste jest, że technologia była systematycznie poprawiana, jednak trwało to wolniej, niż nam się zwykle wydaje.

FAKT 6 – Żarówki LEDowe nie muszą się “rozgrzewać”

Energooszczędne świetlówki też są bardzo wydajne i świeca bardzo długo, prawie jak LEDy. Niestety mają jedną wadę. Intensywne świecenie możliwe jest dopiero po chwili, a samej żarówki lepiej nie gasić przy każdym wyjściu z pokoju. LEDy zapalają się natychmiast, a kilkukrotne naciśnięcie pstryczka nie skróci ich żywotności.

FAKT 7 – LEDy są wolne od rtęci

Kiedy LEDy pojawiały się na sklepowych półkach, w sieci mogliśmy przeczytać wiele artykułów o ich szkodliwości. Na szczęście większość z nich została obalona, a wspomniana rtęć nie jest obecna w diodach LED.

FAKT 8 – LEDy mogą podnieść Twoją produktywność!

Barwa światła ma duży wpływ na naszą produktywność i samopoczucie. Żółte lampki uspokajają, a niebieskie dodają energii i zachęcają do działania. Niebieski LED w biurze sprawi, że będziemy pracować znacznie sprawniej.

FAKT 9 – Niektórzy używają LEDów do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia

LEDy są wykorzystywane w terapii światłem i świetnie radzą sobie z przyspieszaniem gojenia się skóry, odmładzaniem, a także leczeniem łysienia i przewlekłego bólu.

FAKT 10 – LEDy świecą bezprośrednio

Uniwersalność LEDów wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie inne źródła światła zawiodły. Świetnym przykładem jest produkcja samochodów, w której zrezygnowano ze starej technologii na rzecz LEDów, ponieważ nie oślepiają i świecą w jednym kierunku.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sposoby na efektywne oświetlenie kuchennych blatów z wykorzystaniem lamp LED
Jak efektywnie doświetlić kuchenne blaty lampami LED?

Zamknij