( kliknij infografikę aby powiększyć )

Oświetlenie LED schodów jest popularnym rozwiązaniem w obecnych czasach, gdyż oferuje bardzo dużo korzyści. Takie rozwiązanie gwarantuje niższe zużycie energii oraz dłuższą żywotność. Co więcej, oferuje też większą wygodę użytkowania. Obecnie na rynku istnieje parę typów oświetlenia LED, które mogą być stosowane do oświetlenia schodów w mieszkaniu bądź w domu. W tym artykule dowiesz się o najpopularniejszych opcjach stosowanych powszechnie w polskich domach.

Oświetlenie LED schodów – co trzeba wiedzieć?

Wybór właściwego oświetlenia LED dla schodów w mieszkaniu bądź domu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników. Najlepszym wyborem jest oświetlenie, które jest bezpieczne, łatwe w instalacji i spełniające oczekiwania estetyczne. Często instalowane są żarówki LED, które można kupić w wielu sklepach branżowych. Takie oświetlenie jest funkcjonalne i dostępne w przystępnej cenie. Żarówki tego rodzaju oferowane są w różnych rozmiarach. Bardzo popularne jest oświetlenie LED w podstopnicy. Takie rozwiązanie polega na umieszczeniu diod LED w podstopnicy schodów. Przez to, że źródło światłą jest ukryte, tworzy się efekt oświetlenia schodów z dołu, co jest bardzo efektowne. Takie rozwiązanie jest też popularne ze względu na to, że zapewnia równomierne oświetlenie schodów i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Niemniej popularne są listwy LED na bokach schodów. Taka opcja zapewnia poświatę wokół krawędzi schodów, dzięki czemu stają się bardziej widoczne w ciemności.

Jakie wybrać oświetlenie LED schodów?

Na całym świecie powszechnie instalowane jest oświetlenie LED w poręczy. Takie rozwiązanie działa jako światło nocne. Oświetla nie tylko schody, ale również otaczające je pomieszczenia. Warto też wspomnieć o oświetleniu LED w formie lampki stołowej. Jeżeli nie jest możliwe zainstalowanie oświetlenia LED bezpośrednio w schodach, można postawić na ciekawą alternatywę. Bardzo przydatne są lampy nad schody. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe oświetlenie dla osób poruszających się po domu. Bardzo ważne jest to, żeby lampy, jak i żarówki pochodziły od sprawdzonego producenta. Jakość oświetlenia zawsze powinna być na pierwszym miejscu. Celem jest to, żeby posłużyło ono bez awarii przez długi okres. W obecnych czasach najpopularniejszą formą oświetlenia schodów jest:

– oświetlenie LED w podstopnicy

– listwy LED na bokach schodów

– oświetlenie LED w poręczy

– oświetlenie LED w formie lampki stołowej

Parametry techniczne oświetlenia LED

Warto zwracać uwagę na parametry techniczne oświetlenia LED. Mowa tutaj m.in. o temperaturze barwowej, kącie świecenia czy strumieniu świetlnym. Okazuje się, że ta pierwsza mierzona jest w kelwinach (K) i określa, czy światło jest ciepłe, neutralne czy zimne. W przypadku oświetlania schodów najczęściej stosowana jest temperatura barwowa na poziomie 3000-4000 K, która zapewnia przyjemną i naturalną atmosferę. Natomiast strumień świetlny określa ilość światła, jaką emituje źródło. W przypadku oświetlenia schodów eksperci zalecają na bezpieczne rozwiązanie. Mowa tutaj o zastosowaniu oświetlenia o średnim strumieniu świetlnym, który zapewni wystarczające oświetlenie, ale nie będzie rażący dla oczu. Kolejną ważną kwestią jest kąt świecenia. Określa on, jak szeroko światło rozprzestrzenia się wokół źródła światła. W celu oświetlenia schodów najczęściej stosowany jest kąt świecenia na poziomie 120 st. Zapewnia on równomierne oświetlenie całej powierzchni schodów.

Inne istotne kwestie związane z oświetleniem LED

Przy wyborze oświetlenia LED schodów zawsze należy brać pod uwagę jego jakość i trwałość. Najlepiej kupować produkty pochodzące od cenionych producentów. Muszą one spełniać normy bezpieczeństwa. Najlepszej klasy oświetlenie LED będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Będzie też trwałe, dzięki czemu posłuży przez wiele lat. Oświetlenie LED schodów to nie tylko element dekoracyjny, ale też zwiększający bezpieczeństwo użytkowania. Najlepiej postawić na rozwiązanie, które będzie nie tylko bezpieczne, ale też wygodne w użytkowaniu. Powinno też pasować do aranżacji wnętrza. Estetyka to kwestia, która jest bardzo istotna dla większości ludzi. Podczas projektowania oświetlenia LED schodów eksperci zalecają wziąć pod uwagę jego położenie i konstrukcję. Bardzo istotne jest to, żeby było ono zainstalowane w sposób bezpieczny i stabilny. Oświetlenie nie może przeszkadzać w użytkowaniu schodów, co niestety jest powszechnym błędem. Jeżeli jest ono montowane w podstopnicy, należy upewnić się, że nie przeszkadza ono w poruszaniu się po schodach i że nie powoduje odbicia światła, które może wprowadzać w błąd użytkowników schodów. W przypadku, gdy oświetlenie jest jednak zamieszczone w innym miejscu, np. na bokach, najlepiej zwrócić uwagę na to, żeby nie było ono źródłem oślepiającego światła, które może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników schodów. Jeżeli mowa o oświetleniu LED w poręczy, bardzo istotne jest, żeby źródło światła było dobrze zamocowane i nie przeszkadzało w użytkowaniu poręczy.

 

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomysły na ciekawe oświetlenie LED mebli

Zamknij