( kliknij infografikę aby powiększyć )

Najczęściej w ciągu dnia z szafy korzystamy rano, kiedy zbieramy się do pracy lub wieczorem, jak mamy zaplanowane wyjście ze znajomymi, czy rodziną. W takich sytuacjach odpowiednie oświetlenie w garderobie, czy też szafie jest bardzo ważne. Przede wszystkim powinno rozjaśnić wnętrze mebla, tak aby swobodnie można było wybrać strój. Zanim jednak dopasujemy źródło światła, warto się zastanowić, jakie doświetlenie będzie najbardziej pasowało do miejsca, w którym trzymamy ubrania. W naszym artykule podpowiadamy, jakie oświetlenie LED do szafy będzie miało najlepsze zastosowanie! 

Czy warto zastosować oświetlenie LED w szafie?

Oprócz tego, że technologia LED jest energooszczędna, to takie zastosowanie oświetlenia w szafie może być bardzo praktyczne. Szczególnie w miejscu, gdzie główne światło w pokoju, a nawet to codzienne, dobrze nie dociera. Zbyt wczesna pora i panujący jeszcze zmrok lub późny wieczór niestety uniemożliwiają wybranie właściwego ubioru. Źródło światła pozwala nie tylko szybko odnaleźć odzież na wieczór, czy do pracy, ale przede wszystkim pomieszczenie stanie się klimatyczne i podkreśli wygląd mebli. Zwłaszcza jeśli w pokoju znajdują się szklane gabloty lub drewniane szafy na ubrania. Najlepszym rozwiązaniem wewnątrz mebli jest zastosowanie światła o barwie neutralnej, ponieważ jest najbardziej zbliżone do słonecznego. Natomiast w przypadku biżuterii najlepiej sprawdzi się światło naturalne, aczkolwiek jeśli lubimy eksperymentować, zawsze można zastosować odważniejsze kolory, np. RGB.

Jakie oświetlenie LED do szafy?

Najprostszym i najczęściej stosowanym oświetleniem do szafy jest technologia LED. Szczególnie taśmy czy listwy, które są różnej długości i można odpowiednio dopasować do wymiarów mebla, ale i półek w środku. Dzięki temu będzie także możliwe oświetlenie każdego zakamarku wewnątrz szafy. Założenie taśmy jest bardzo proste i nie powinno sprawiać większych problemów, ponieważ wystarczy wykonać odpowiednie frezy w bocznym lub górnym panelu mebla, a następnie umieścić aluminiowy profil z listwą. Takie oświetlenie z technologią LED jest nie tylko funkcjonalne, wytrzymałe i estetyczne, ale przede wszystkim energooszczędne. Oprócz taśmy można zastosować drążek do podświetlenia, który idealnie nadaje się do każdej szafy, a dzięki swoim praktycznym zastosowaniom można ustawić kąt padania światła według własnych upodobań. 

Czy oświetlenie LED na baterie sprawdzi się w szafie?

Niezwykle proste i łatwe w zastosowaniu są również oświetlenia do wnętrza szafy na baterie. Taki produkt może być dobrą alternatywą, gdy główne źródło światła jest za daleko i tym samym uniemożliwia nam wybór ubrania do pracy, czy na wieczór. Dzięki temu, że działa na baterie, nie jest konieczne podpinanie dodatkowych kabli, czy przewodów. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać o sprawdzeniu, czy oświetlenie nie jest jednorazowe, a posiada baterie wymienne, dzięki temu podświetlenie posłuży nam przez dłuższy czas.

Jak sprawdzi się lampa LED do szafy?

Lampa do szafy to dość nietypowe i rzadko spotykane zastosowanie we wnętrzu mebla. Głównie, dlatego, że zajmuje określoną ilość miejsca i najlepiej sprawdzi się w dużych meblach lub takich robionych na wymiar. Oczywiście oprawy oświetlenia nie mogą być zbyt duże i zabierać większą część przestrzeni, dlatego należy dobrać je odpowiednio do wymiarów mebla. Najlepiej sprawdzą się lampy z czujnikiem, ponieważ otwierając drzwi do szafy, światło zapali się automatycznie. 

Oświetlenie LED do szafy przesuwnej 

Przesuwna szafa, dzięki temu, że jest duża i pojemna, to sprawdzą się w niej wszystkie wymienione rodzaje oświetlenia. Taśma LED, czy drążek w przypadku tego mebla sprawdzą się idealnie, aczkolwiek należy pamiętać, aby czujnik ruchu znajdował się za drzwiami, dzięki temu światło załączy się po delikatnym odsunięciu wejścia, a zgasi po dokładnym domknięciu. W tak dużej szafie można zagospodarować odrobinę miejsc również na lampkę, aczkolwiek trzeba dokładnie zmierzyć i sprawdzić, czy podświetlenie nie będzie za duże. Warto jednak mieć na uwadze, aby oświetlenie szafy najlepiej dobrać i zaprojektować na etapie tworzenia zabudowy.

Jakie oświetlenie LED na półki szklane?

Zdarza się, że w domu posiadamy szafki lub regały ze szklanymi półkami, które można wzbogacić o dodatkowe oświetlenie. Dzięki temu w atrakcyjny sposób nadamy nie tylko nowoczesnego wyglądu meblom, ale przede wszystkim, dzięki doświetleniu znalezienie ubrań będzie łatwiejsze. Takie źródło światła znajdzie swoje zastosowanie w wielu miejscach i to nie tylko w przypadku szafy, ale i regału ze szklanymi półkami. Jeśli mebel posiada także przezroczyste ściany, to zamontowanie światła będzie bardziej atrakcyjne i doda uroku całej aranżacji wnętrza. Nakładki LED na tylną część półki posiadają kilka diod, które rozświetlą całą szafę. Szczególnie jeśli światło ma kolorową barwę, np. niebieską.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak oświetlić schody w domu?
Jakie oświetlenie LED schodów sprawdzi się w mieszkaniu i domu? – Kilka inspiracji

Zamknij