Sufity podwieszane od kilku lat są bardzo popularnym sposobem na wykonanie dekoracji i praktycznego oświetlenia. Stosuje się je przede wszystkim w salonach, łazienkach i przedpokojach, jednak z powodzeniem możemy je wykorzystać także w innych pomieszczeniach naszego mieszkania czy biura. Przydaje się do obniżania wnętrza oraz ukrycia czy wyrównania brzydkiego sufitu. Jak jednak ozdobić podwieszany sufit za pomocą oświetlenia LED? Zapraszamy do lektury poradnika!

Oświetlenie LED w podwieszanym suficie – zalety

Oświetlenie LED może przybierać różną postać od niewielkich rozmiarów taśm LED po różnej wielkości i stylów lamp LED wiszących czy stojących. Większość z nich z powodzeniem może być wykorzystana do ozdobienia podwieszanego sufitu.

Największymi zaletami oświetlenia LED są:

  • duża ekonomiczność i energooszczędność,
  • brak nagrzewania się, dzięki czemu nie musimy bać się zniszczenia materiałów budowlanych,
  • długa żywotność, nie wymaga częstych wymian czy napraw,
  • ekologiczność – żarówki LED mają żywotność większą o 15-20 razy w stosunku do klasycznych

Taśmy LED w podwieszanym suficie

Jednym z najpopularniejszych sposobów oświetlania sufitu podwieszanego oraz wnętrza są taśmy LED w nim montowane. Metoda jest szczególnie przydatna, kiedy nasz sufit podwieszany ma kilka warstw, niestandardowy kształt czy dodatkowe ozdoby. W takim przypadku warto wokół niego i poszczególnych elementów zamontować taśmy LED. Nie tylko oświetlą one pomieszczenie, ale również podkreślą dekoracyjny charakter sufitu. Dzięki taśmom LED możemy pobawić się kolorami, montując różnobarwne diody, bądź też decydując się na takie, które zmieniają kolor. Jest to doskonały wybór do łazienki czy sypialni, jeśli lubimy zabawę kolorami, tworzenie światłem różnych nastrojów. Dużymi zaletami taśm LED w podwieszanym suficie są łatwość montażu oraz wiele możliwości aranżacyjnych.

Spoty sufitowe LED, ciekawa alternatywa dla taśm LED w podwieszanym suficie

Kolejnym ciekawym pomysłem na oświetlenie podwieszanego sufitu jest zamontowanie w nim spotów LED. To zazwyczaj małe, często okrągłe punkty świetlne, które można dowolnie rozmieszczać w podwieszanym suficie. Dzięki temu oświetlenie możemy zaplanować tak, by doskonale spełniało nasze oczekiwania. Sposobem na rozkład spotów sufitowych może być rozmieszczenie:

  • równomierne względem całej powierzchni wnętrza,
  • położenie nacisku na najważniejsze strefy pokoju, np. w łazience rozmieszczenie większej ilości spotów nad wanną, lustrem, toaleta, a na pozostałej powierzchni mniejszej ilości,
  • dekoracyjne – z pojedynczych sufitowych spotów można ułożyć wzory, które dadzą nam niestandardowe oświetlenie.

Nowoczesne lampy sufitowe, typu spoty sufitowe znajdziemy na rynku w wielu konfiguracjach, zarówno jeśli chodzi o wygląd, kształt, kolorystykę, jak również barwę żarówki, która może być zimna lub ciepła, w zależności od naszych upodobań i potrzeb.

Jakie lampy LED stosować w podwieszanych sufitach?

W sufitach podwieszanych możemy również zastosować bardziej tradycyjne oświetlenie jak lampy, żyrandole, kinkiety. Należy jednak pamiętać, by nie wybierać bardzo ciężkich modeli oraz odpowiednio przygotować taki sufit. Doskonałą ozdobą podwieszanego sufitu oraz funkcjonalnym oświetleniem będą z pewnością lampy wiszące w stylu klasycznym lub industrialnym. Pierwsze dadzą nam delikatne, nastrojowe światło, szczególnie jeśli sięgniemy po klosze ażurowe lub mocno zabudowane. Drugie z kolei ze względu na swoją, zazwyczaj drucianą, budowę doskonale przepuszczają światło, dobrze doświetlają wnętrze, a równocześnie mogą stworzyć na podwieszonym suficie piękne ażurowe dekoracje ze światłocienia.

W podwieszanych sufitach możemy również zastosować zdobne żyrandole czy nawet kinkiety. Te ostatnie jesteśmy w stanie zamontować na dwa sposoby – w suficie lub na ścianie. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć, zanim zdecydujemy się na ostateczny montaż. Zakładając kinkiety pod sufitem i kierując światło ku górze, zyskamy wyjątkowe, nastrojowe oświetlenie. Warto postawić na możliwość regulacji natężenia światła, dzięki czemu dostosujemy ilość światła do naszych aktualnych potrzeb. Np. w łazience czy sypialni, gdzie potrzebujemy raz mocnego oświetlenia, a raz delikatnego, będzie to doskonałe rozwiązanie.

Reflektory do podświetlenia podwieszanego sufitu

Podobnie do kinkietów możemy wykorzystać również reflektory. Są one wprost stworzone do dekoracyjnego oświetlania sufitów podwieszanych. Kierując na sufit strumień światła, szczególnie punktowo, stworzymy sobie piękną ozdobę wnętrza. Warto pamiętać, że duże znaczenie dla ostatecznego efektu będzie miała zarówno gęstość rozmieszczenia reflektorów pod sufitem podwieszanym, jak również ich wielkość i kierunek padania światła. Dodatkowo również w tym przypadku możemy operować także światłem kolorowym. Zachęcamy do eksperymentowania.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]