ABC oświetlenia sypialni – wszystko co musisz wiedzieć o lampach do sypialni

Grudzień 31, 2021

Sypialnia jest jednym z najważniejszych miejsc w naszych domach i mieszkaniach. Statystycznie spędzamy w niej największą ilość czasu i dlatego zazwyczaj do jej urządzania przykładamy wiele uwagi. Części z nas wystarcza dobranie odpowiednich kolorów farb czy tapet, łóżka z wygodnym materacem i szafy z lustrem, by uznać sypialnię za pomieszczenie odpowiednie do relaksu. Te osoby zapominają jednak o tym, że oprócz rzeczy namacalnych jak poduszki, czy szafka nocna do stworzenia w sypialni klimatu sprzyjającego wypoczynkowi potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. W niniejszym artykule zamieściliśmy porady, jak odpowiednio oświetlić sypialnię, by stała się ona dla nas miejscem relaksu. Zapraszamy do lektury!

Jakiej barwy powinno być oświetlenie do sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie służące przede wszystkim do relaksu. Z tego powodu najlepszym wyborem, jeśli chodzi o barwę światła będzie ta ciepła. Zimne światło polecane jest przede wszystkim do biur, kuchni i miejscach, w których pracujemy. Ciepłe światło z kolei polecamy wszędzie tam, gdzie będziemy się relaksować i odpoczywać. Ono bowiem pozwoli naszemu wzrokowi się nie przemęczać, a nam ułatwi zasypianie i efektywną regenerację. W sypialni najlepiej więc postawić na światło ciepłe, ewentualnie neutralne lub ich połączenie. Unikajmy za to zimnego, które z pewnością nie pomoże w budowaniu przytulnej atmosfery.

Jak właściwie rozmieścić światło w sypialni?

Bardzo ważną kwestią w doborze oświetlenia do rozważenia i odpowiedniego zaplanowania jest rozmieszczenie lamp. Można powiedzieć, że jest to kluczowe dla późniejszego wygodnego korzystania z sypialni. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych typów i modeli lamp do sypialni, najpierw musimy zastanowić się, jak je rozmieścić. Przede wszystkim należy dobrze doświetlić każdą ze stref. Innego światła potrzebujemy w okolicy szafy, innego przy łóżku a jeszcze odmiennego jako główne. Wiele zależy od tego, jakiej wielkości jest nasze wnętrze. Im jest ono większe, tym więcej stref powinniśmy mieć wyodrębnionych wraz z dopasowanymi lampami. Podczas doboru lamp warto kierować się zasadą, by mieć w sypialni możliwie dużo różnych odmian światła, ponieważ będą się one wzajemnie uzupełniały i stworzą nam funkcjonalne oświetlenie wnętrza.

Jak dobrać główne oświetlenie do sypialni?

Wiemy już, że w sypialni powinniśmy mieć co najmniej kilka różnych typów lamp. A które z nich będą najlepsze jako to główne? W sypialni w tej roli sprawdzą się lampy wiszące lub sufitowe. Ich wielkość, kształt czy rodzaj warto dopasować do powierzchni pomieszczenia. W wysokich sypialniach dużo rozproszonego światła mogą nam dać dłuższe lampy wiszące. Z kolei w niższych mogą dobrze sprawdzić się plafony czy lampy podtynkowe j natynkowe. Główne oświetlenie w sypialni powinno dać nam tyle światła, byśmy mogli swobodnie korzystać z pomieszczenia do podstawowych czynności. Zawsze jednak muszą być uzupełnione przez oświetlenie punktowe.

Czy w sypialni warto postawić na oświetlenie punktowe?

Jak najbardziej, w każdej sypialni, niezależnie od jej wielkości warto korzystać z oświetlenia punktowego. W tej roli możemy wykorzystać między innymi kinkiety. Ta forma oświetlenia jest wprost stworzona do sypialni. Warto takie lampy mieć nie tylko przy łóżku, ale również przy fotelu, w którym będziemy czytać, oglądać telewizję czy korzystać z komputera. Oprócz kinkietów jako oświetlenie punktowe dobrze będą pasować również wbudowane w sufit podwieszany halogeny.

Jak zadbać o oświetlenie nastrojowe do sypialni?

W sypialni warto zadbać również o oświetlenie nastrojowe. Będzie ono pozytywnie wpływać na nasz odpoczynek, a również przyda się do wieczornego relaksu. Jakie jednak oświetlenie w sypialni będzie odpowiednie do tworzenia nastroju? Przede wszystkim w tej roli sprawdzą się taśmy LED. Możemy je wykorzystać do podświetlenia obrazów, dekoracji, półek. Innym sposobem będzie stworzenie nastroju dzięki zewnętrznym halogenów. Dobrze je zamontować przy podłodze tak, by światło było kierowane ku górze. Fajnym sposobem na dodanie uroku sypialni będzie zastosowanie również świetlnych dekoracji w postaci girland lub stylowych lampek stojących o różnych kształtach. Te możemy dobierać do wystroju bądź też aktualnej pory roku i okazji. Inne oświetlenie dekoracyjne i nastrojowe będziemy mieć w okolicach Bożego Narodzenia, a inne wiosną czy jesienią.

Czy sypialnia może obejść się bez lampki nocnej?

Sypialnia to pomieszczenie, które zdecydowanie nie może funkcjonować bez nocnej lampki. Jest to niewielkie źródło światła stawiane na komodzie czy nocnym stoliku, które przyda się do swobodnego poruszania po wnętrzu w momentach, w których nie używamy światła górnego. Lampka nocna w sypialni będzie również sprawdzać się jako element dekoracyjny. Jest to dodatek praktyczny i modny. Polecamy jego wygląd dostosować do stylu naszej sypialni. W klasycznej możemy postawić na drewniane lampki stojące, w glamour na takie z kryształkami, a w rustykalnej na lampkę z kloszem dzierganym na drutach.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie oświetlenie wybrać do małej łazienki?
Oświetlenie LED do małej łazienki – kompleksowy przewodnik

Zamknij