( kliknij infografikę aby powiększyć )

źródło: https://media.angieslist.com/s3fs-public/styles/structured_-_full_width_image/public/light%20bulb%20types%20social%20DRUPAL.jpg?itok=xDxydHb8

Typy żarówek różnią się od siebie nie tylko kształtem. Różny jest także ich sposób świecenia, żywotność i możliwości oświetleniowe. Sprawdź, dlaczego to właśnie LEDy nazywane są najbardziej przyjaznym oświetleniem na świecie!

Tradycyjna żarówka

Tradycyjne żarówki są długo dostępne na rynku i prawdopodobnie to właśnie przy nich dorastałeś. Niestety świecą bardzo krótko i pochłaniają dużo prądu, żeby wyprodukować światło.

Świetlówki kompaktowe

Mają charakterystyczny zakręcony kształt i mówi się o nich “żarówki energooszczędne”. Ich żywotność jest o wiele dłuższa niż tradycyjnych, bo świecą nawet do 9 lat. Pobierają mało prądu i wydzielają przy tym zadowalającą ilość światła. Niestety są drogie i muszą się “nagrzać”, zanim zaczną działać z pełną mocą. Ich plusem jest możliwość recyklingu.

Świetlówki

Długie żarówki, które znajdziemy najczęściej w halach i sklepach, rzadziej w domu. Ich właściwości przypominają te świetlówek kompaktowych. Czas świecenia również jest podobny. Mogą być wykorzystane ponownie w ramach recyklingu.

Lampki LED

Świecą niewiarygodnie długo, bo nawet do 20 lat! Powoli wypierają z rynku świetlówki, które wypadają nieco gorzej. Pobierają bardzo mało prądu, wydzielając przy tym dużą ilość światła. Ponadto produkowane są w wielu kształtach, nawet tych skomplikowanych i ozdobnych. Wybierając LEDy, zaoszczędzisz na rachunkach i zadbasz o przyrodę.

Halogeny

Ich żywotność jest niska, podobnie jak tradycyjnych żarówek. Są mniej energooszczędne niż świetlówki i LEDy. Do tej pory były najczęściej używane w łazience, kuchni i na zewnątrz. Aktualnie zostają wypierane przez bardziej oszczędne halogenki LEDowe.

Lampy wyładowcze HID

Większe i cięższe niż poprzednio omawiane lampy. Do świecenia wykorzystuje opary metali lub gazów szlachetnych. Jej żywotność zależy od użycia. Ciekawostką jest, że tego typu oświetlenie używa się w stroboskopach i lampach błyskowych.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Idealne światło do każdego pomieszczenia w domu – poradnik
Idealne światło do każdego pomieszczenia w domu – poradnik

Warto wiedzieć, że temperatura światła ma duży wpływ na nasz organizm. Jeśli projektujemy oświetlenie do domu, to powinniśmy sprawdzić, które...

Zamknij