( kliknij infografikę aby powiększyć )
źródło: https://pureopticsled.com/media/wysiwyg/PureOpticsLighting/Choosing-Light-Color_Infographic-01.jpg
Warto wiedzieć, że temperatura światła ma duży wpływ na nasz organizm. Jeśli projektujemy oświetlenie do domu, to powinniśmy sprawdzić, które światło będzie lepsze do wypoczynku, a które do pracy.
Światło ciepłe
(2,700K – 3,000K)
Światło ciepłe łagodzi pomieszczenia i daje wrażenie miękkości. Naturalnie taka temperatura barwowa panuje wieczorem. To dzięki niej wydzielane są właściwe ilości melatoniny i organizm dostaje sygnał o szykowaniu się do snu. Ciepłe światło sprzyja odpoczynkowi i sprawia, że oczy się nie męczą. Gdzie go używać? Jako dodatkowe światło w kuchni, bibliotece, biurze oraz w kąciku telewizyjnym, ponadto wszędzie tam, gdzie spędzamy czas wieczorem.
Światło zimne
(3,500K – 4,100K)
Światło zimne sprzyja kreatywnemu myśleniu oraz aktywności i sprawia, że atmosfera pomieszczenia staje się bardziej sterylna. Gdzie go używać? Sprawdzi się świetnie jako światło zadaniowe, a także punktowe – lepiej zwraca na siebie uwagę. Zimne LEDy zamontujmy w szafach, pralni, kuchni oraz wszędzie tam, gdzie aktywnie działamy.
Światło naturalne
(5,000K – 6,500K)
Światło naturalne najlepiej oddaje kolory przedmiotów i zapewnia wysoki kontrast. Najlepiej naśladuje naturalne światło, z jakim mamy do czynienia w ciągu dnia. LEDy o tej temperaturze nie męczą wzroku i świetnie nadają się do długiej pracy przy dokumentach i do czytania. Gdzie ich używać? Zainstalujmy je jako główne oświetlenie w bibliotece, garażu, biurze i nad miejscami, gdzie pracujemy.
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Recent Comments