Żarówki LED cieszą się współcześnie bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego – mają one wiele zalet, wśród których warto wymienić energooszczędność, mniejszą awaryjność czy wysoką trwałość i długi czas pracy. Wszystko to sprawia, że po diody ledowe sięgamy o wiele częściej i o wiele chętniej, niż po tradycyjne, szybko nagrzewające się żarówki. Na jakie parametry powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę, wybierając do swojego domu czy mieszkania oświetlenie ledowe? Przedstawiamy krótki kompleksowy przewodnik.
Spis treści
Jakie zalety ma korzystanie z oświetlenia ledowego?
Diody ledowe wiodą prym w branży oświetleniowej. Zastosowano w nich najnowocześniejszą technologię i rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania oraz przyczyniają się do większej ochrony środowiska. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na ledy, niż tradycyjne, szybko nagrzewające się żarówki. Zalety z korzystania z żarówek LED to między innymi:
- energooszczędność – ledy mają niskie zapotrzebowanie energetyczne i zużywają o wiele mniej energii, niż żarówki zwykłe;
- brak emisji ciepła – diody LED nie nagrzewają się;
- wydłużona żywotność – żarówki LED mogą pracować nawet do 30 000 godzin;
- większa efektywność – ledy nie potrzebują kilku sekund na “rozgrzanie się” i osiągnięcie maksymalnej jasności, jak to dzieje się w przypadku zwykłych żarówek;
- dowolny wybór natężenia i barwy światła;
- brak szkodliwych i niebezpiecznych substancji (takich jak np. rtęć).
Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując żarówki typu LED?
Diody ledowe można łatwo rozpoznać po wyraźnym napisie LED na opakowaniu od producenta. Dodatkowo żarówka ledowa nie posiada widocznego przez klosz żarnika, a sama o wiele mniej się nagrzewa. Jakie parametry wziąć pod uwagę, kupując oświetlenie ledowe?
Zastosowanie żarówki
Na początku warto zastanowić się, gdzie chcemy wykorzystać ledy – jako oświetlenie główne, pomocnicze źródło światła, czy może element dekoracyjny? Mają oświetlać wnętrze pomieszczenia w domu, w garażu, czy może przestrzeń zewnętrzną? Określając precyzyjnie funkcję żarówki, będziemy mogli dobrać właściwie jej inne parametry, jak na przykład moc czy barwę światła.
Moc żarówki
Żarówki ledowe charakteryzują się o wiele niższą mocą, niż te tradycyjne. O tym, jak jasno będzie świecić dioda, mówi nam wielkość strumienia światła. Moc żarówki pomaga natomiast określić, jakie koszty energii elektrycznej poniesiemy. Jasność ledów określa się w lumenach – im wyższa wartość, tym jaśniej będzie świecić dioda. Dobór strumienia świetlnego w dużej mierze zależy od zastosowania oświetlenia, na przykład:
- wartości do 200 lumenów dadzą delikatne światło, które sprawdzi się na przykład jako ozdobne źródło światła (w ramkach lub lampce nocnej);
- wartości od 200 do 500 lumenów to żarówki o średniej mocy, które można wykorzystać jako oświetlenie dodatkowe (na przykład w korytarzu czy lampce na biurku);
- wartości powyżej 500 lumenów to led o mocy dużej; takie żarówki będą w stanie oświetlić całe pomieszczenie.
Rodzaj i typ gwintu
Kolejnym ważnym parametrem w przypadku żarówek ledowych jest gwint, a więc rodzaj mocowania. Należy dobierać go bardzo precyzyjnie. Wyróżniamy:
- gwint E27, czyli gruby (duży) gwint z trzonkiem o długości 27 mm;
- gwint E14, czyli cienki (mały gwint) z trzonkiem o długości 14 mm;
- gwint GU10, zwany uchwytem bagnetowym, który jest jednocześnie najpopularniejszym trzonkiem żarówek typu LED.
Współczynnik oddawania barw
Współczynnik oddawania barw (CRI / Ra) określa to, w jaki sposób ludzkie oko odbiera kolory podczas oświetlenia żarówką (porównując to do światła promieni słonecznych). Dobre diody powinny mieć około 70 – 80 CRI. Im bliżej 100 CRI, tym lepsze oddawanie barw przy dziennym świetle, natomiast im niższe – tym jakość jest gorsza.
Barwa światła
Kolejnym ważnym parametrem jest temperatura barwowa żarówek led, określana w Kelwinach. Ciepłe barwy sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi, natomiast te chłodniejsze nadają się do pracy, ponieważ wzmacniają koncentrację. Wyróżniamy trzy podstawowe zakresy barw:
- barwa ciepła (do 3000K, światło pomarańczowe) – najlepsza do pomieszczeń wypoczynkowych, jak salon czy sypialnia;
- barwa neutralna (3500 – 4500K, światło białe) – uniwersalne zastosowanie;
- barwa zimna (więcej niż 5000K, światło niebieskie) – najlepsze do pracy, wnętrz dziennych, magazynów, garaży.
Prognozowana żywotność żarówki
Na opakowaniu od producenta znajduje się także informacja o orientacyjnym czasie żywotności żarówki ledowej. Wartość ta określana jest w godzinach pracy lub w ilości cykli (włączenia i wyłączenia). Zwykle jest to od 15 000 aż do 50 000 godzin.
Bezpieczeństwo
Każda żarówka ledowa powinna mieć również certyfikat CE. Oznacza to, że produkt przeszedł z pozytywnym wynikiem testy jakości i bezpieczeństwa oraz jest zgodny z normami Unii Europejskiej i dopuszczony do sprzedaży na jej terenie.
Cechy dodatkowe
Diody LED na opakowaniu mogą mieć również podane wymiary – długość i szerokość. Możemy dzięki nim ocenić, czy żarówka zmieści się do wybranego klosza.
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!