Kuchnia jest miejscem w naszym domu, gdzie spędzamy sporo czasu. To tam gotujemy nasze dania, pieczemy ciasta czy spędzamy chwilę na rozmowie przy kawie. Każda kuchnia potrzebuje dodatkowego oświetlenia, a szczególnie blaty kuchenne i inne miejsca robocze, na których wykonujemy większość czynności związanych z przygotowaniem potraw.
Oświetlenie blatu powinno być dobrze przemyślane i funkcjonalne, tak aby przygotowanie posiłków od każdej porze dnia i nocy nie sprawiało nam trudności. O tym, jak i gdzie jest najlepiej umieścić lampy LED w kuchni, przeczytacie poniżej.
Oświetlenie kuchni - na co zwrócić uwagę
Wybierając oświetlenie do kuchni, należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Po pierwsze musimy zdecydować, jakie natężenie światła preferujemy. Odpowiedni dobór mocy i barwy światła znacząco wpływa na komfort pracy. W kuchni najczęściej wybieramy świetlówki LED, które świecą ciepłą barwą, ma ona dobry wpływ na samopoczucie domowników. A poza tym nasza przestrzeń kuchenna wydaje się przytulniejsza. Żarówki, które emitują zimną barwę światła, sprawiają, że pomieszczenie wygląda na chłodne i sterylne, przez co możemy się w nim czuć niekomfortowo. Dodatkowo dania w takim świetle nie prezentują się tak atrakcyjnie, jak w cieplejszym oświetleniu.
Po drugie dobrze oświetlona przestrzeń zapewnia bezpieczeństwo. W jasnych pomieszczeniach dużo łatwiej będzie nam uniknąć przypadkowego skaleczenia czy uderzenia. Warto zadbać o oświetlenie szafek z ostrymi przedmiotami lub sprzętami kuchennymi.
Gdzie najlepiej zamontować lampy kuchenne?
Tak właściwie w swojej kuchni możemy zamontować lampy ledowe, gdzie tylko chcemy. Ważne jest jednak, by oświetlenie w kuchni podzielić z zależności od wielkości pomieszczenia i funkcji, jakie ma spełniać.
Wyróżniamy trójstrefowy podział oświetlenia:
- oświetlenie główne,
- oświetlenie zadaniowe,
- oświetlenie dekoracyjne.
Głównym źródłem światła w kuchni jest zazwyczaj umieszczona w centralnym miejscu lampa. Może to być nowoczesny plafon, lampa sufitowa, lampa wisząca lub żyrandol. Każda z nich będzie stanowić podstawową formę rozjaśnienia pomieszczenia. Gdy wchodzimy do kuchni, włączamy je automatycznie i widzimy równomiernie oświetloną całą przestrzeń.
Światło zadaniowe montujemy wszędzie tam, gdzie przygotowujemy posiłki lub potrzebujemy dodatkowego doświetlenia. Meble w kuchni najczęściej znajdują się pod ścianami i szykując jedzenie, często własnym ciałem zasłaniamy dostęp do oświetlenia sufitowego. Szeroki wybór oświetlenia ledowego pozwoli nam odpowiednio doświetlić wszystkie potrzebne blaty i szafki, byśmy mogli swobodnie poruszać się po całej przestrzeni roboczej.
Ostatni rodzaj oświetlenia kuchennego ma funkcję czysto dekoracyjną. W wielu nowoczesnych domach i mieszkaniach kuchnia połączona jest z salonem czy jadalnią. Warto wtedy wybrać modne i efektowne lampy, które będą pasować do stylu aranżacji wnętrza.
Oświetlenie LED w kuchni - czy warto wybrać?
Na pytanie, czy warto wybierać żarówki LED do oświetlania kuchni odpowiedź jest tylko jedna - tak. Świetlówki LED mają szereg zalet. Przede wszystkim pozwalają na oszczędzanie energii. Możemy spędzać w kuchni długie godziny, nie martwiąc się rachunkami za prąd. Poza tym tego rodzaju żarówki występują w praktycznie każdym kolorze i dowolnej temperaturze. Nagrzewają się w niewielkim stopniu, więc nie musimy się obawiać, że przypadkowo się nimi poparzymy. Dodatkowo są przyjazne dla środowiska, ze względu na wytrzymałość i długi czas pracy.
Warto korzystać z oświetlenia ledowego w całym domu. A szczególnie w kuchni, gdzie spędzamy tyle godzin i wykonujemy wiele zadań, do których niezbędne jest odpowiednie światło.
Oświetlenie LED pod szafkami
Oświetlenie LED jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem w kuchni. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest umieszczanie taśm LED pod szafkami kuchennymi, tak by rozjaśniać sobie przestrzeń na blacie kuchennym. Niewystarczające oświetlenie podszafkowe może stanowić sporą trudność w sprawnym i przyjemnym przygotowaniu posiłków, dlatego należy szczególnie zadbać o oświetlenie szafek i przestrzeni podszafkowych. Takie listwy z diodami możemy rozmieścić na całej długości mebli kuchennych. Ich dużą zaletą jest też długa żywotność oraz to, że pobierają znacznie mniej energii elektrycznej niż standardowe żarówki, a świecą równie mocno.
Lampy LED do kuchni - przegląd propozycji
Kolejnym sposobem na oświetlenie miejsca pod szafkami są kinkiety. Umieszczone w nich żarówki LED stanowią świetne źródło światła, a możliwość regulacji kąta padania świetlnych promieni stanowi dodatkową zaletę. Szeroki asortyment tego rodzaju lamp do kuchni sprawia, że każdy znajdzie model pasujący do designu swojego domu. Z kolei wybierając oświetlenie ogólne, warto rozważyć zakup nowoczesnych lamp sufitowych. Należy pamiętać, że dobrze wybrane oprawy sufitowe zapewniają równomierne oświetlenie. Wybór oświetlenia LED do kuchni jest praktycznym rozwiązaniem, dla każdego, kto ceni sobie wygodę, komfort i funkcjonalność.
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Recent Comments