Montaż taśmy LED na suficie – czy to dobry pomysł?

Luty 5, 2021

Wielu posiadaczy podwieszanego sufitu zastanawia się, w jaki sposób wykorzystać tę dodatkową przestrzeń. Bardzo modnym i stylowym rozwiązaniem stało się zamontowanie na suficie taśmy LED, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe źródło światła. Oświetlenie ledowe to także sposób na nadanie wnętrzu nowoczesnego charakteru. Gdzie sprawdzi się taśma LED na suficie i jakie oświetlenie do niej dobrać? Zapraszamy do lektury!

Jaką barwę oświetlenia ledowego na sufit wybrać?

Barwę oświetlenia najlepiej dobrać do tego, w jaki sposób użytkujemy dane pomieszczenie. W pokoju dziennym, przeznaczonym do relaksu, najlepiej sprawdzi się światło ciepłe. Sprzyja wyciszeniu i nie męczy wzroku. Z kolei w kuchni lub łazience odpowiednim wyborem będą żarówki o neutralnej barwie, zbliżonej do dziennej. Ułatwią nam prace kuchenne oraz dokładnie oświetlą skórę. W miejscach przeznaczonych do pracy postawmy na zimne światło. Taka barwa pozwoli się skupić i wprowadzi nasz mózg w stan działania. 

Jeśli tradycyjne barwy są dla nas nudne i chcemy zaszaleć z kolorami, możemy postawić na wielokolorowe oświetlenie LED. Jest ono najczęściej sterowane pilotem, a do wyboru mamy kilka kolorów i różnego rodzaju programy świecenia. Z powodzeniem dobierzemy więc barwę odpowiadającą naszemu aktualnemu nastrojowi.

Jak zamontować taśmę LED na podwieszanym suficie?

W pierwszym kroku należy wykonać dokładne pomiary sufitu. Dzięki temu ustalimy, jak długą taśmę LED trzeba będzie zakupić. Kolejnym krokiem, po wymierzeniu sufitu, będzie podjęcie decyzji, w jakim miejscu będzie zamontowane oświetlenie. W zależności od tego, jaką techniką wykonane zostało podwieszenie, taśmę LED można będzie poprowadzić po jego bokach, albo ukryć pod listwą. Zasłonięte listwą diody nie będą widoczne, dzięki czemu padające światło będzie subtelniejsze. 

Sam montaż taśmy LED to zadanie wyjątkowo proste. Pasek z diodami posiada na jednej stronie warstwę specjalnego kleju. Wystarczy usunąć z niej zabezpieczenie i przymocować do wybranego obszaru.

Na co zwrócić uwagę przy montowaniu taśmy LED na podwieszanym suficie?

Istotna dla efektu końcowego będzie temperatura barwowa ledów, na jaką się zdecydujemy. Starajmy się dobierać ją z myślą o przeznaczeniu danego wnętrza. Weźmy jednak także pod uwagę jego wymiary, styl, w jakim jest urządzone oraz kolor ścian. Wzbogacenie podwieszanego sufitu o taśmę LED to nie tylko praktyczne rozwiązanie, którym będziemy się cieszyć latami, ale także prosty sposób na oryginalną i estetyczną aranżację naszego wnętrza – są to po prostu lampy sufitowe nowoczesne, które prawdopodobnie we współczesnych aranżacjach zostaną z nami na dłużej.

Taśma LED na ścianie

Jeśli nie mamy podwieszanego sufitu, a podoba nam się oświetlenie ledowe, istnieje rozwiązanie, które możemy wykorzystać. Wystarczy, że na ścianie bezpośrednio pod sufitem zamontujemy listwę oświetleniową. Zamocowana w tym miejscu listwa delikatnie odstaje od powierzchni, dzięki czemu światło wydobywające się spod niej jest subtelne. Za pomocą listwy z diodami LED wprowadzimy do pomieszczenia estetyczny i nastrojowy efekt półmroku. 

Taśmę LED z powodzeniem zamontujemy we wszelkiego rodzaju wnękach. Wówczas pamiętajmy, by diody zamaskować listwami. Bez problemu zamontujemy ją także na ścianie bezpośrednio nad podłogą. Szczególnie dobrze będzie wyglądać jako ścienne oświetlenie schodów.

 

Z jakimi lampami łączyć taśmę LED?

Oświetlenie podwieszanego sufitu za pomocą taśmy LED wygląda zjawiskowo, ale w żadnym razie nie może stanowić głównego źródła światła w danym pomieszczeniu. Poza ledami, powinniśmy w nim zamontować dodatkowe lampy. 

Halogeny na podwieszanym suficie

Halogeny to sposób na punktowe oświetlenie, który sprawdzi się wszędzie – począwszy od kuchni, aż po salon. Warto jednak pomyśleć o nim już na etapie projektowania podwieszanego sufitu. Zamontowanie halogenów wymaga wcześniejszego przeprowadzenia instalacji elektrycznej oraz przygotowania otworów. 

Wisząca lampa na suficie podwieszanym

Lampa wisząca, umieszczona w centralnym punkcie sufitu, to najlepszy sposób na zapewnienie sobie mocnego źródła światła. Wiszące lampy łączą funkcję dekoracyjną z praktyczną, dokładnie i równomiernie oświetlając miejsce pracy. Sprawdzi się szczególnie dobrze na suficie podwieszanym w kuchni, salonie bądź nad stołem w jadalni

Reflektory sufitowe

Taśma LED kojarzy się z nowoczesnością i oryginalnym podejściem do aranżacji wnętrz, dlatego warto ją połączyć z równie modnymi lampami, jakimi niewątpliwie są reflektory. Choć niektórym kojarzą się głównie z oświetleniem dyskotekowym, już od wielu lat stanowią ozdobę naszych wnętrz. Sufitowy reflektor z powodzeniem zastąpi lampę wiszącą. Można go regulować, co pozwala nakierować światło na wybrany punkt. Reflektory sprawdzą się w łazience i na korytarzu, śmiało możemy je także zamontować w kuchni.

 

 

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy żarówki LED to najlepsze sztuczne oświetlenie dla roślin? Sprawdzamy!

Zamknij