Wybierając żarówki do naszego domu, kierujemy się głównie ich ceną. Jednak coraz częściej myślimy także o idących za wyborem oszczędnościach podczas użytkowania. W sklepach z artykułami oświetleniowymi i marketach LEDy powoli zajmują miejsca tradycyjnych żarówek. Czemu dzieje się tak na przekór ich cenie? Dowiedz się czytając poniższy artykuł i wzbogać swoją wiedzę o LEDach.
Spis treści
Żarówka vs LED – podstawowe różnice
Czy pomiędzy żarówkami a LEDami są szczególne różnice, skoro wiele z nich wygląda tak samo? Oczywiście, i to całkiem sporo! Po pierwsze, tradycyjne żarówki są zbudowane całkowicie inaczej. Ich świecenie wynika z nagrzewania się umieszczonego wewnątrz drucika wolframowego.
Sama bańka żarówki wypełniona jest gazem szlachetnym lub próżnią. LEDy stworzone są z diod, które do wytworzenia światła nie potrzebują wysokiej temperatury. Mówiąc prosto, LEDy przekształcają otrzymaną energię prosto na prąd. Robią to z niewielką stratą, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych żarówkach – które przekształcają tylko 5% pobieranej energii na światło. Reszta ucieka w postaci ciepła.
Nieco lepiej wypadają świetlówki energooszczędne, jednak są bardziej szkodliwe dla człowieka z powodu swojej budowy – mogą wytwarzać promieniowanie ultrafioletowe.
Jak świeci klasyczna żarówka, a jak LED?
Jak już było wspomniane, tradycyjna żarówka świeci poprzez zachodzące w niej reakcje, których skutkiem ubocznym jest produkowanie ogromnych ilości ciepła. To dlatego bardzo częstym zjawiskiem jest topienie się oprawy żarówek. Ciężko wtedy zaoszczędzić na lampach.
LEDy nie nagrzewają się podczas świecenia, a światło zależy od umieszczonej diody. Najprostsze mają w środku tylko jedną, w niebieskim kolorze. Jest ona pokryta luminoforem, który zmienia niebieską barwę na przyjaźniejszą dla naszego wzroku. Bardziej skomplikowane egzemplarze złożone są z kilku diod o różnych kolorach, które w efekcie dają białe światło.
Pobór mocy – różnice pomiędzy LEDem a żarówką tradycyjną
Jeśli chodzi o różnice w poborze mocy pomiędzy LEDem a żarówką tradycyjną, to są one dość duże. LED pobiera o 80%-90% mniej energii niż żarówka. Używanie ich przez dłuższy czas, znacznie obniży rachunki za prąd. Ponadto LEDy świecą aż 15000 godzin, a tradycyjne żarówki tylko… 1000 godzin. LEDy dalej kosztują więcej, jednak ich zakup zwróci się bardzo szybko.
Czy LEDy są bardziej szkodliwe niż tradycyjne żarówki?
Media od dawna ostrzegają przed światłem pochodzącym z LEDowych lampek. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że niewiele. Szkodliwe gazy, które rzekomo uwalniały się z LEDów, miały pochodzić tylko z chińskich lampek choinkowych. Dobrej jakości LEDy są bezpieczne dla zdrowia i nie emitują światła o barwie osłabiającej wzrok. Podobnie jest z ich jasnością. Nawet bardzo mocne lampki będą posiadały odpowiednią otoczkę, dzięki której LED nie będzie nas raził.
Pamiętajmy, że niebieskie światło nie pochodzi tylko z żarówek i aby uniknąć złego samopoczucia, powinniśmy zadbać kompleksowo o wszystkie źródła światła w naszym domu. Tyczy się to również telewizora, monitora i urządzeń przenośnych.
Jak dopasować odpowiednie LEDy do domu?
Wybierając odpowiednie oświetlenie do naszego wnętrza, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie pomieszczenia. Inne światło sprzyja relaksowi, a inne efektywnej pracy. W sypialni i salonie najlepiej sprawdzi się LED dający ciepłe światło, ponieważ takie działa kojąco na oczy i ułatwia relaks. Wraz z barwą światła powinna iść jasność. Lepiej odpoczniemy w ciemniejszym pomieszczeniu, jednak zadbajmy o zwiększenie jasności do czytania, szydełkowania lub innego hobby wymagającego większego skupienia i światła.
Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne włączniki z możliwością regulacji natężenia światła.
Do pracy i wszędzie tam, gdzie podejmujemy jakieś aktywne czynności, lepiej sprawdzi się chłodniejsze światło – pozwala ono na łatwiejsze skupienie się. Ponadto zapewnia większy kontrast i lepiej oddaje kolory niż to o wyższej temperaturze barwowej.
LEDy i ich zakres świecenia – czy lampki diodowe nadają się wszędzie?
Początkowo LEDy miały mniejszy zakres świecenia niż tradycyjne żarówki, jednak technologia produkcji zmieniła się. Teraz dostępne są również modele o szerszym zakresie padania światła, dzięki czemu możemy bez przeszkód zamontować je zamiast reflektorków.
LEDy produkowane są w tak wielu formach, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model. Oferowane są nawet LEDy o ozdobnych kształtach, przypominające tradycyjne żarówki – sprawdzają się idealnie w nowoczesnych oprawach bez kloszy.
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Recent Comments