Jak funkcjonalnie zaplanować oświetlenie LED do pokoju ucznia?

Marzec 23, 2022

​​

Oświetlenie LED w pokoju ucznia jest jednym z najlepszych rozwiązań. Ma wiele zalet, które idealnie wpisują się w to wnętrze. Musimy pamiętać, że w tym wnętrzu oświetlenie jest kluczowe, by zapewnić dziecku komfortowe z niego korzystanie, bezpieczną naukę i odpowiedni relaks. Warto jednak dowiedzieć się jak funkcjonalnie planować rozmieszczenie i rodzaje lamp LED w pokoju ucznia tak, by były nie tylko modne, ale również praktyczne. Zapraszamy do lektury artykułu!

Oświetlenie LED a wiek ucznia

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko w zależności od swojego wieku ma nieco inne potrzeby jeśli chodzi o oświetlenie w pokoju. Maluchy w żłobku czy przedszkolu nie będą potrzebowały tak rozbudowanego oświetlenia w swoim pokoju jak te, które chodzą już do szkoły. Podobnie nieco inne oświetlenie przeznaczone powinno być dla dzieci na początku podstawówki, a inne dla tych w liceum. Wszystko bowiem zależy od czasu, jakie dziecko spędza nad książkami, a także sposobu, w jaki to robią. Jeśli dopiero planujemy oświetlenie do pokoju dziecka, zadbajmy o to, by było rozwojowe. Dobrze jest zadbać o dużą liczbę zróżnicowanych źródeł światła LED, nawet jeśli wydaje nam się, że na ten moment jest to za dużo, to w przyszłości sobie podziękujemy.

Górne oświetlenie LED w pokoju dziecka

Podstawowym oświetleniem LED w pokoju ucznia powinno być to górne. Lampy sufitowe zapewniają rozproszone światło, które jest niezbędne do podstawowego korzystania z pomieszczenia. Bez niego nie będziemy w stanie dobrze doświetlić pokoju ucznia i zapewnić mu bezpieczne korzystanie z pokoju. Lampy sufitowe LED mogą przybierać różne formy:

  • lamp wiszących,
  • plafonów,
  • lamp natynkowych i podtynkowych,
  • żyrandoli.

To, na które lampy LED się zdecydujemy, zależy od naszych upodobań, potrzeb i ogólnego wyglądu pomieszczenia. Dzięki temu, że mamy dużo możliwości wyboru, łatwo będzie nam zaplanować idealne oświetlenie do pokoju ucznia. We wnętrzach wysokich polecamy stosować lampy wiszące LED, w standardowych możemy sięgnąć również po plafony czy lampy podtynkowe i natynkowe. Podobnie jeśli pokój dziecka ma skosy, warto zamontować różne odmiany lamp sufitowych. Warto je różnicować i stosować wymiennie. Dzięki temu zyskamy funkcjonalne oświetlenie.

Kinkiety LED do pokoju ucznia

Planując oświetlenie do pokoju dziecka, które chodzi już do szkoły, nie możemy również zapominać o montowaniu kinkietów. Te niepozorne lampki ścienne mają wielką moc. Stanowią doskonały sposób na punktowe oświetlenie ciemniejszych zakątków pokoju. Co ważne kinkiety ze światłem skierowanym ku dołowi warto zamontować nad biurkiem. Z powodzeniem mogą one zastąpić klasyczne lampki biurkowe LED. Szczególnie jeśli wybierzemy modele z pełną regulacją kierunku padania światła. Takie lampy będą niezastąpione w tworzeniu funkcjonalnego oświetlenia w pokoju ucznia. Kinkiety LED są wydajnym oświetleniem, które możemy dostosować do potrzeb naszego dziecka.

Lampki LED na biurko do pokoju ucznia

Oprócz górnego, rozproszonego oświetlenia musimy zadbać o to, by kluczowe punkty, w których dziecko się uczy, były oświetlone mocniej. Z pewnością będzie to biurko i łóżko, jeśli nasze dziecko lubi w nim czytać. Może to być również fotel czy inne miejsce, w którym uczeń oddaje się nauce. O czym musimy pamiętać, wybierając lampki LED na biurko? Z pewnością przydatne będą te z różnymi regulacjami – wysokości, kąta i kierunku padania światła. Takie modele lampek LED na biurko będą mogły być przesuwane. Dzięki regulacji zawsze będziemy w stanie zawsze ustawić ją tak, by światło padanie tam, gdzie potrzebujemy. Bardzo funkcjonalne są lampki LED, które mają opcje zmiany barwy światła oraz jego natężenia. Dzięki temu lampa stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna. Posłuży zarówno do nauki (ze światłem zimnym), jak i do czytania i relaksu (ze światłem ciepłym). Z powodzeniem może być wykorzystywana nie tylko na biurku, do oświetlania punktowego, ale również do stworzenia nastroju czy wieczornego podświetlenia pokoju, gdy górne światło to za dużo.

Inne typy oświetlenia LED do pokoju ucznia

Jak już wspomnieliśmy, na początku funkcjonalne oświetlenie LED w pokoju ucznia powinno być możliwie zróżnicowane. Oprócz lamp sufitowych, biurkowych i kinkietów przydatne mogą być również lampki nocne i podłogowe. Na rynku znajdziemy różne modele, które łatwo dopasujemy do stylu pokoju dziecka. Mogą mieć różnie ułożone źródła światła, co jest istotne w dobrym oświetleniu tego wnętrza. Zawsze pamiętajmy, by wszystkie lampy dobierać do wzrostu dziecka, wysokości mebli i ich rozmieszczenia w pokoju ucznia.

Oświetlenie LED do tego pokoju to również taśmy, którymi można podświetlić meble, dodatki czy nawet podłogę. Będzie to dobre rozwiązanie do wieczornego relaksu zarówno młodszego jak i starszego dziecka.

Jak widać, możliwości oświetlenia LED do pokoju ucznia jest bardzo wiele, a kluczem zawsze jest łączenie kilku rodzajów lamp.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak z pomocą oświetlenia LED oświetlić garderobę
6 sposobów na funkcjonalne oświetlenie LED do garderoby

Zamknij