Garderoba to coraz częściej wybierane rozwiązanie zastępujące szafy. Zazwyczaj jest to oddzielne pomieszczenie bądź też fragment pokoju zmieniony w garderobę. Może być ona bardzo funkcjonalna, szczególnie jeśli zadbamy o jej odpowiednie oświetlenie. Okazuje się jednak, że nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. W związku z tym, chcielibyśmy w poniższym artykule przybliżyć kilka sposobów na funkcjonalne oświetlenie garderoby. Zapraszamy do lektury!

Czy w garderobie powinniśmy mieć oświetlenie sufitowe?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań o oświetlenie w garderobie jest to, czy w tym pomieszczeniu powinniśmy mieć oświetlenie sufitowe, czy też może wyłącznie punktowe. Wiele zależy od tego, jak duże jest to wnętrze. Jeśli nasza garderoba nie jest wyłącznie nieco większą szafą, z pewno warto zamontować w niej również oświetlenie sufitowe. Kluczem do pełnej funkcjonalności tego wnętrza jest równomierne rozłożenie punktów świetlnych. Musimy zadbać o to, by światło rozchodziło się po całej garderobie. Dzięki temu nie tylko będzie nam wygodnie z niej korzystać, ale również nie dojdzie do przekłamań kolorystycznych. Jest to więc ważny aspekt dla tego pomieszczenia. A jakie lampy sufitowe będą do tego najlepsze? 

W garderobie z pewnością warto postawić na sufitowe lampy, najlepiej takie, które posiadają pełną regulację. Szczególnie istotne jest, by można było swobodnie zmieniać wysokość lampy i kierunek padania światła. Dzięki temu będziemy w stanie swobodnie dostosowywać światło do potrzeb. Niewątpliwą zaletą oświetlenia sufitowego w garderobie jest zapewnienie ogólnego równomiernego doświetlenia. Innym rozwiązaniem może być sięgnięcie po plafony. Te sufitowe lampy dobrze doświetlą garderobę równomiernym, rozproszonym światłem. Plafony sprawdzą się w garderobie również dlatego, że nie zabierają miejsca oraz są eleganckie i ponadczasowe. 

Taśmy LED – podstawą dobrze oświetlonych szaf w garderobie 

Aby móc wygodnie korzystać z szaf i szuflad w garderobie dobrze jest wyposażyć je w podświetlenie. Najlepiej wykonać to z pomocą taśm LED. Są one subtelne, nie wpłyną na wygląd całego wnętrza. Za to doskonale poradzą sobie z dostarczeniem odpowiedniej ilości światła. Warto napomknąć, że oświetlenie LED nie pobiera dużej ilości energii, jest więc to ekologiczne rozwiązanie.

By funkcjonalnie oświetlić garderobę, warto rozmieścić je w wielu miejscach, przy półkach, szufladach. LEDy możemy również umieścić na półkach, które pełnią rolę bardziej dekoracyjną, gdzie umieszczone są buty czy torebki. W przypadku tego typu oświetlenia szaf warto zadbać o ich neutralną barwę, by nie przełamywała kolorów naszych ubrań czy dodatków.

Oświetlenie lustra w garderobie

Porządna i funkcjonalna garderoba nie może się obyć bez dużego lustra. By dobrze oddawało ono rzeczywistość oraz umożliwiało robienie ładnych zdjęć, dobrze jest zadbać o jego oświetlenie. I tu mamy kilka możliwości. Możemy postawić na równomierne oświetlenie LED wokół ramy zwierciadła bądź na oświetlenie górne z pomocą odpowiednich lamp. Nietuzinkowym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego celu kilku halogenów. Jeśli rozmieścimy je symetrycznie wokół lustra w garderobie, zyskamy idealne miejsce do dobierania stylizacji.

Lampy stojące w garderobie – sposób na dodatkowe doświetlenie

W zależności od wielkości naszej garderoby może okazać się, że potrzebujemy również punktowego doświetlenia. Nie zawsze będziemy chcieli robić to z pomocą kolejnych lamp sufitowych. Możemy za to wykorzystać do tego celu lampy podłogowe i stojące. Są one o tyle ciekawą propozycją, że możemy je łatwo przestawiać, a więc dostosować do aktualnej sytuacji. Stojąca lampa z regulowanym ramieniem z pewnością przyda się w każdej garderobie. Będziemy mogli ustawić ja tam, gdzie akurat będzie zbyt ciemno. Co więcej, gdy nie będzie akurat potrzeba, da się ją wykorzystać w innych pokojach. Jakie modele lampy podłogowej są najlepsze do garderoby? Przede wszystkim te, które mają regulowane ramię oraz zamknięte klosze. Odrzućmy modele dekoracyjne, a postawmy na te typowo funkcjonalne.

Czy kinkiety sprawdzą się w garderobie?

Kinkiety, czyli lampy ściennej jak najbardziej mogą sprawdzić się w garderobie. Jest jeden warunek, muszą w niej być wolne przestrzenie ścienne. Dlatego o tym, czy stosować kinkiety, zadecyduje układ pomieszczenia. W kwestii praktycznej ten typ lamp może być z powodzeniem wykorzystywany w tym wnętrzu.

Jaka barwa światła będzie najlepsza do garderoby?

Tak jak już wspomnieliśmy, bardzo istotną kwestią jest barwą światła, na jaką dobierzemy do garderoby. Musimy szukać żarówek, które będą możliwie zbliżone do naturalnego światła. Odpadają więc zarówno bardzo ciepłe żarówki, jak i te całkiem zimne. Każde negatywnie odbiłyby się na odbieraniu kolorów, a tego chcemy za wszelką cenę uniknąć. Oprócz barwy światła pod uwagę weźmy również współczynnik Ra. Ten powinien wynieść około 90. Żarówki o takich parametrach nie będą przekłamywać barw.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
15 nietypowych zalet oświetlenia LED
15 zalet oświetlenia led, o których nie miałeś pojęcia

Zamknij