Wszyscy przyzwyczajeni do klasycznych żarówek prawdopodobnie byli zaskoczeni, kiedy dowiedzieli się, jak wiele możliwości dają lampki LED. Montaż w dowolnym miejscu, małe rozmiary i duże oszczędności. Brzmi jak technologia przyszłości, jednak obecnie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a możliwość zdalnego sterowania zmieniają LEDy w prawdziwie inteligentne oświetlenie.

Czym są kolorowe LEDy?

Ledy mają inną budowę niż klasyczne żarówki, co pozwala osiągać większą moc, mniejszy pobór mocy i świecenie w różnych kolorach. We wnętrzu LEDowej lampki znajdziemy diody półprzewodnikowe, które przewodzą prąd w jednym kierunku, jednak to od ich złącza zależą właściwości lampek. Z kolei kolor diody LED bierze się z domieszek materiału półprzewodnikowego i możemy otrzymać barwy: żółtą, czerwoną, pomarańczową, zieloną, niebieską i białą. Inne kolory lampek powstają poprzez mieszanie podstawowych barw, dlatego LEDy są tak wszechstronne. Z pomocą małych diod dostaniemy światło w każdym kolorze.

Jakie rodzaje LEDów spotkamy w sklepach?

Diody LED są pogrupowane ze względu na jakość i działanie. Nie wszystkie pobierają tyle samo energii i dają podobną ilość światła. Niektóre z nich mają na tyle niskie parametry, że nie będą nadawały się jako oświetlenie pokoju, jednak przydadzą się jako ozdoba w postaci małej taśmy mocowanej na ścianie czy za telewizorem. Diody najwyższej klasy mają oznaczenia LED 5630. Mała rolka takiej taśmy może wyprodukować aż 6000 lumenów, czyli tyle, co mocny halogen. Z kolei najpopularniejsze LEDy oznaczamy jako 3528. Te lampki najczęściej traktuje się jako dekoracyjne i dodatkowe, jednak sprawdzą się również w sypialniach i salonach. Charakteryzują się małym poborem mocy i niską ceną.

Właściwości kolorowych diod LED

Czym są diody Power LED?

Wśród LEDów spotkamy różne technologie wykonania. Warto wiedzieć, że najmocniejsze z nich potrzebują do działania specjalnych sterowników i odpowiedniego odprowadzania ciepła, a także zasilania o właściwej mocy. LEDy tego typu dają bardzo dużo światła, a ich duża jasność sprawia, że są świetnym światłem głównym. Istnieją również modułowe Power LEDy, które można łączyć ze sobą w całe konstrukcje oświetleniowe.

Lampki OLED — nie tylko w telewizorach

O OLEDach dużo się mówi, szczególnie w kwestii telewizorów. Firmy produkujące takie LEDy szczycą się naturalnym i pełnym odwzorowaniem barw, a także niebywałą jakością przy małych rozmiarach. Daje to świetne warunki do wykorzystania ich w telewizorach i monitorach wszelkiego typu, ponieważ pozwalają skonstruować bardzo cienkie matryce. Atutem OLEDów jest możliwość dotykania ich podczas świecenia, a ich znaczącą wadą jest krótka żywotność w porównaniu do klasycznych LEDów. Świecą jedynie 10 tys. godzin.

Jakość LEDów może się różnić, czyli skąd wysoka cena?

Pomimo dużych oszczędności na horyzoncie i tak często zastanawiamy się, czy LEDy są dobrą opcją. Jeśli wymieniamy jednocześnie wszystkie lampki w domu, to spory wydatek może nas przerażać. Warto wiedzieć, skąd spory koszt produkcji i dlaczego ceny mogą różnić się w zależności od producentów.

Tańsze zamienniki LEDów mogą świecić inaczej niż ich popularne odpowiedniki. Zasługą tego jest mniejsza skuteczność świetlna i trwałość. Oznacza to, że tańsze lampki o takim samym poborze mocy będą świecić z mniejszą jasnością, a ich życie będzie o wiele krótsze. W efekcie szybciej będziemy zmuszeni do wymiany LEDa, a oszczędność okaże się mniejsza niż w przypadku lampki, która świeci nawet 2x dłużej.

Warto zwrócić uwagę na przepięcia. Jest to problem występujący w każdej instalacji elektrycznej, nieważne jak dobrze zamontowanej. Diody LED są szczególnie narażone na uszkodzenia przez zmiany napięcia, dlatego warto sprawdzić, czy kupowany przez nas produkt ma taką ochronę, oraz czy producent oferuje wymianę gwarancyjną.

Jakość świecenia kolorowych LEDów także może się znacznie różnić. Za kolor oświetlenia odpowiada luminofor, który w kiepskiej jakości lampkach może przeinaczać barwy lub mieć problem z wyświetlaniem wskazanego koloru. Szczególnie ważne jest to w przypadku LEDów używanych jako lampka wieczorna, która ma zapewnić nam przyjemne żółte światło relaksujące wzrok. Na jakości oświetlenia nie powinno się oszczędzać, ponieważ może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wzroku.

Oświetlenie LED w wielu kolorach — podsumowanie

Podsumowując, oświetlenie LED zawsze świeci w wielu kolorach, jednak barwy mieszają się ze sobą i w efekcie dają światło białe. Małe zmiany w świeceniu poszczególnych diod sprawiają, że wyświetlany jest inny kolor. Wykorzystujemy to między innymi w ekranach, telewizorach oraz w inteligenty oświetleniu sterowanym zdalnie poprzez specjalny pilot. Niektórzy producenci łączą żarówki z aplikacjami, dzięki czemu możemy sterować oświetleniem w całym domu z poziomu naszego smartfona.

 

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]