Gdzie pasują taśmy led? Podpowiadamy co zrobić z tym uniwersalnym oświetleniem

Sierpień 26, 2020

Oświetlenie led przez ostatnie lata stało się tak znane, że prawdopodobnie nie ma już nikogo, kto rozjaśnia dom wyłącznie żarówkami starego typu. Niezależnie od rodzaju lampy, technologia led zawsze bazuje na tych samych diodach, których ilość przekłada się na moc oświetlenia. Inna jest ich obudowa, od której w dużym stopniu może zależeć wykorzystanie lampek.

Naszym zdaniem, jednymi z najbardziej nowoczesnych i efektownie wyglądających ledów są taśmy, które z łatwością zainstalujemy w każdym pomieszczeniu. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie można je zainstalować, to ten poradnik jest dla Was. Zapraszamy do lektury!

Do czego przydają się taśmy led?

Taśmy led są uniwersalnym źródłem światła, jednak ich funkcja ogranicza się do dekoracji i dodatkowego oświetlenia. Same nie są w stanie wygenerować odpowiedniej mocy, aby odpowiednio doświetlić całe pomieszczenie. Dlaczego więc są tak lubiane? Największą zaletą ledów jest kształt. Taśmę można przyczepić niemal wszędzie, co sprawia, że nawet w ciasnym pomieszczeniu możemy z łatwością stworzyć spektakularne oświetlenie.

Przykładowe wykorzystanie taśm z ledami

Wykorzystanie ledowych taśm w dużym stopniu zależy od naszej kreatywności. Ich kształt pozwala zainstalować je prawie wszędzie, dlatego służą jako dodatkowe oświetlenie nie tylko “na salonach”, ale także na klatkach schodowych, w dziecięcych pokojach, a nawet w ogrodzie. Poniżej zgromadziliśmy kilka pomysłów, które warto wykorzystać podczas modernizacji oświetlenia, a także w celu unowocześnienia naszego mieszkania.

Podświetlenie blatu kuchennego listwą led

Wykorzystanie ledów w kuchni to coraz częstsza praktyka. Podświetlone nimi blaty prezentują się okazalej, a kuchenne czynności wykonuje się o wiele łatwiej z dodatkowym oświetleniem. Ponadto pod szafkami nie zakłada się gołej taśmy z lampkami, ponieważ wilgoć i wysoka temperatura mogłyby je szybko uszkodzić. Do ochrony delikatnych diod stosuje się specjalne profile, które przy okazji wydłużają żywotność oświetlenia.

Montaż taśmy led w łazience

Kolejnym miejscem, gdzie warto wykorzystać technologię led jest łazienka. Kto nie marzy o zmysłowo oświetlanej wannie? Ten efekt jest zadziwiająco łatwy do uzyskania, wystarczy przytwierdzić do płytek listwę led, która szybko zbuduje odpowiedni nastrój. Ledy warto instalować także w miejscach mniej oczywistych, takich jak małe wnęki, półki, za lustrem, a także za toaletą. Warto jednak zachować umiar w instalacji listew, gdyż za duża ilość takiego oświetlenia może wyglądać kiczowato.

Listwy led w salonie

Listwy led w salonie potrafią całkowicie odmienić nastrój podczas filmowych seansów. Tego typu oświetlenie sprawdza się świetnie jako dodatkowe, dzięki czemu zyskujemy nie tylko na optymalnej jasności, która sprzyja odpoczynkowi, ale również tworzymy sobie nietypową ozdobę. Listwy led najlepiej zamontować w kilku strategicznych miejscach, które chcemy podkreślić. Najczęściej są nimi wnęki w stworzone przez podwieszenie sufitu, karnisze zasłon, półki z bibelotami, a także szafka RTV.

Podświetlenie led w gabinecie i pokoju nastolatka

Kto nie marzy o futurystycznym gabinecie, który wieczorem zmienia się w nowoczesne centrum dowodzenia? Taki efekt możemy łatwo uzyskać dzięki listwom ledowym zamkniętym w specjalnych profilach. Neonowe światło nada pomieszczeniu nieco cyberpunkowego nastroju, co szczególnie spodoba się dzieciom i młodzieży. Jeśli dopiero planujemy remont pokoju naszych pociech, to listwy led możemy śmiało dodać do listy zakupów.

Kilka informacji technicznych o listwach led

Zanim ruszymy do sklepu po taśmy led, warto dowiedzieć się trochę o samych technikaliach. Typowa taśma nie jest lampą samą w sobie, a składa się z wielu małych punktów świetlnych. Każdy z nich jest diodą led, która może emitować światło białe lub kolorowe. Zasilanie listwy odbywa się poprzez podłączenie jej do sieci elektrycznej lub baterii, lampek nie wpinamy bezpośrednio, ponieważ ledy preferują niższe napięcie. Do podłączenia służy specjalny zasilacz, który przetwarza napięcie w odpowiednie dla taśmy.

Oprócz samej taśmy warto zainteresować się akcesoriami, które ułatwiają montaż, a także zabezpieczają ledy. Należą do nich profile i rury, które można ze sobą łączyć i tworzyć z nich niebanalne kompozycje. Warto także zakupić złączki, które pozwalają na łączenie ze sobą kilku listew, a także sterownik i pilot, o ile planujemy wykorzystać kolorowe ledy – te najlepiej wyglądają w salonie i biurze, gdyż mogą dostosować się kolorystyką do wyświetlanego obrazu na ekranie.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przykład użycia kolorowych LEDów w domu
Oświetlenie LED w wielu kolorach? Tłumaczymy jak działają inteligentne żarówki

Zamknij