Kilka lat temu jedna z firm produkujących elektronikę użytkową opracowała ciekawe rozwiązanie, które podbiło popularność jej telewizorów. Nie było to dziwne, ponieważ efekt wyglądał fenomenalnie i skutecznie uprzyjemniał wieczory spędzone na oglądaniu filmów. Podobny efekt można uzyskać za pomocą taśm LEDowych. Ponadto owe taśmy można zamontować nie tylko przy telewizorze, co jeszcze bardziej pogłębi efekt i zaczaruje wnętrze.

Sprawdź, jak zamontować taśmę LED za telewizorem, krok po kroku.

Dlaczego warto się zdecydować na listwę LED za telewizorem?

Za montażem taśmy LED na telewizorze przemawia kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, dobrze dobrane oświetlenie dodatkowe sprawi, że podczas seansu nasz wzrok nie będzie się męczył. Drugi powód to budowa odpowiedniego nastroju. Przygaszone światło z taśmy pozwoli łatwiej uzyskać intymny klimat, a przecież często to właśnie na nim zależy nam podczas oglądania filmu z najbliższą osobą. Kolejna kwestia to satysfakcja z nowoczesnego rozwiązania, które z pewnością stanie się hitem wśród naszych znajomych.

Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie LED?

Decydując się na efekt podobny do Ambilight za telewizorem, warto mieć na uwadze, że rynek bogaty jest w różne rozwiązania i sami możemy zdecydować się, które z nich nam bardziej odpowiada. W razie czego zamontujemy taśmy odpowiedniej długości i wyposażymy je w odpowiedni komputer mikropłytkowy oraz czujnik.

Dobrze złożony komplet będzie dostosowywał moc i kolor światła do obrazu, jaki pojawia się na telewizorze.

Ciekawostką jest, że komputer jednopłytkowy (na przykład Raspberry Pi) warto wykorzystać także do innych rzeczy. Możemy zrobić z niego centrum multimedialne, retro konsolę do gier lub narzędzie Steam Link, które umożliwia zdalne połączenie się z komputerem z poziomu telewizora.

Jak zamontować taśmę LED za telewizorem?

Jeśli decydujemy się na taśmę LED, to jej montaż nie powinien sprawić nam większych problemów. Wiele z nich sprzedawanych jest w gotowych zestawach, które wystarczy tylko przyczepić do telewizora w odpowiedni sposób. Oto kompletna instrukcja:

Krok 1. Odepnij telewizor od źródła prądu

Pozornie błaha, jednak najważniejsza czynność. Przed każdą pracą z urządzeniem elektronicznym należy je odciąć od zasilania. Przypadkowe zwarcie grozi uszkodzeniem telewizora lub poparzeniem.

Krok 2. Odtłuść tył telewizora

Jeśli montaż taśmy odbywa się z tyłu telewizora, to całą powierzchnię należy odtłuścić. Można to zrobić specjalnym preparatem na bazie alkoholu lub płynem do czyszczenia elektroniki. Pominięcie kroku może spowodować, że taśma bardzo szybko się odklei, a tego przecież nie chcemy.

Krok 3. Zaplanuj gdzie umieścisz taśmy

Na tym etapie sprawdźmy, gdzie najlepiej wygląda taśma i czy mieści się w całości. Możemy narysować ołówkiem linię pomocniczą, co ułatwi nam późniejsze przyklejenie taśmy w tym samym miejscu.

Krok 4. Przyklej taśmę do telewizora

Taśma LED zazwyczaj wyposażona jest w powierzchnię klejącą, co ułatwia jej przytwierdzenie. Nie zapominajmy, że taśma musi być połączona ze sobą. Nie wolno jej ciąć na kawałki, ponieważ brak zasilania sprawi, że będzie bezużyteczna. Jeśli jesteśmy zmuszeni do przycięcia taśmy, to należy ją ponownie ze sobą zlutować.

Krok 5. Umieszczamy telewizor na ścianie i podziwiamy efekt!

Telewizor z przyklejoną taśmą przytwierdzamy do ściany – tak prezentuje się najbardziej efektownie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby postawić go na nóżce. Światło z LEDów i tak będzie efektownie odbijać się od ściany i tworzyć odpowiedni nastrój.

O czym pamiętać montując taśmę LED do telewizora?

Ostateczny efekt zależy od umiejscowienia LEDów za telewizorem. Im bliżej krawędzi je przytwierdzimy, tym światło będzie bardziej efektowne. Warto też eksperymentować z gęstością diod, odległością telewizora od ściany czy kolorem ścian. Biel najlepiej odbija światło pochodzące z LEDów. Nie zapominajmy, że taśmy można przyczepić też do półki telewizyjnej, co wzmocni ostateczny efekt.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oświetlenie LED a oszczędność energii

LEDy znane są głównie z tego, że świecą wyjątkowo jasno i przyjemnie, w porównaniu do klasycznych żarówek. Nie wydają charakterystycznego...

Zamknij