6 pomysłów na oświetlenie LED w salonie

Listopad 24, 2020

W ostatnim czasie oświetlenie ledowe stało się bardzo popularne. Jego zalety nie ograniczają się jedynie do kwestii zużycia energii, które jest znacznie niższe niż w przypadku korzystania z klasycznych żarówek. Istotne są też walory wizualne. Ledy wykorzystane w sposób przemyślany mogą nadać wnętrzu nowy, ciekawszy look. Poniżej przedstawiamy 6 propozycji na oświetlenie LED do salonu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Niecodzienny karnisz z oświetleniem LED

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znajduje się propozycja dość niecodzienna i nadal rzadko spotykana. Jest to bowiem pomysł umieszczenia taśm ledowych w zabudowie karnisza. Takie rozwiązanie jest nieczęsto wykorzystywane, ponieważ w polskich domach nadal królują klasyczne karnisze. Obecnie jednak coraz popularniejsza staje się zabudowa wspomnianych prowadnic, na których zawieszane są zasłonki. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywane są cienkie, a wysokie listwy, które przyczepiane są do sufitu. Zamontowanie taśm ledowych po ich wewnętrznej stronie zagwarantuje ciekawy efekt świetlny, a gdy powieszona na karniszu firanka będzie zawierała ozdobne, błyszczące nitki, pogłębią one uzyskany wynik.

Funkcjonalna ozdoba salonu, czyli podwieszany sufit z oświetleniem LED

Sufit podwieszany to jeden z lepszych pomysłów na urozmaicenie wyglądu wnętrza. Wykonany w sposób staranny będzie ozdobą samą w sobie. Podczas montowania takiego sufitu w salonie, warto przemyśleć opcję umieszczenia w nim taśm ledowych. Sprawią one, że wnętrze będzie nie tylko lepiej oświetlone, ale także wyda się przestronniejsze. Decydując się na takie źródło światła, warto zastanowić się nad kolorem ledów. Rynek oferuje zarówno te w barwach klasycznej bieli – ciepłej lub zimnej, jak i te dla nieco odważniejszych – kolorowe. To, jakie wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich upodobań, potrzeb i wizji, które bywają nieograniczone.

Wykorzystanie oświetlenia ledowego za telewizorem w salonie

Ciekawym sposobem na wykorzystanie taśm ledowych jest zamontowanie ich w salonie za telewizorem. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Jednym z nich jest zniwelowanie kontrastu między jasnym telewizorem a ciemną ścianą – zwłaszcza nocą – poprzez delikatne jej rozświetlenie. Zabieg taki sprawia, że wzrok jest mniej obciążony i zdecydowanie wolniej się męczy. Sam montaż nie powinien stanowić problemu, ponieważ każdy komplet taśm ledowych zawiera jasną i klarowną instrukcję, tłumaczącą, w jaki sposób należy postępować. 

Oświetlenie LED ukryte w salonowych listwach przypodłogowych

Ten wariant jest jednym z naszych ulubionych. Salon, w którym listwy przypodłogowe zaopatrzone są w oświetlenie LED, jest pomieszczeniem bardzo przytulnym i jednocześnie tajemniczym – zwłaszcza gdy wybrana barwa światła jest ciepła. Decydując się na taki rodzaj oświetlenia, można zrezygnować z innych, dodatkowych jego źródeł. Sprawdzi się to oczywiście jedynie w przypadku, gdy salon zaopatrzony jest w oświetlenie podstawowe, jak np. żyrandol czy plafon. Wówczas nie ma potrzeby inwestowania w lampy podłogowe ani kinkiety, ponieważ ledy w listwach wystarczająco oświetlą cały salon.

Świecące meble, czyli montaż taśm ledowych pod szafkami w salonie

Skoro nadal jesteśmy przy omawianiu możliwości zastosowania taśm ledowych, nie można zapomnieć o ich użyciu do podświetlenia mebli. Jednak nie jest to klasyczne ich oświetlenie, ponieważ wspomniane taśmy naklejane są pod szafkami. Ważne jest to, aby meble były wiszące – przymocowane były do ściany – lub stojące na nóżkach. Między frontem a podłogą musi bowiem znajdować się kilku-, a najlepiej kilkunastocentymetrowa przestrzeń, dzięki której światło będzie swobodnie oświetlało to, co znajduje się w pobliżu. 

Podświetlenie półek w salonie przy użyciu oświetlenia LED

Na koniec zostawiliśmy perełkę zestawienia. Mimo że ten rodzaj oświetlenia służy głównie jako ozdoba, gdyż nie daje zbyt dużo światła, to jego zastosowanie wprowadza do wnętrza element elegancji. Podświetlenie półek w salonie przy użyciu taśm ledowych sprawdzi się idealnie, zwłaszcza gdy półki te są szklane. Dzięki temu efekt świetlny będzie bardziej „przestrzenny”, ponieważ światło rozproszy się w kilku kierunkach. Nie oznacza to, że oświetlenie LED nie może zostać zastosowane przez posiadaczy mebli drewnianych. W tym przypadku również się ono sprawdzi, jednak rezultat nie będzie aż tak oszałamiający, jak przy półkach szklanych.

Barwa oświetlenia LED w salonie

Tak, jak wspomnieliśmy już wyżej, przez wybór odpowiedniej barwy światła, można manipulować klimatem danego wnętrza. Barwa ciepła tworzy warunki idealne do odpoczynku i relaksu. Ociepla pomieszczenie i sprawia, że wydaje się ono bardziej przytulne. Zimny kolor oświetlenia LED powoduje z kolei, że łatwiej jest się nam skupić. Ten wariant przydatny może się okazać, gdy w swoim salonie lubisz się uczyć lub pracować. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie się skupić, a wykonywanie obowiązków będzie szło znacznie szybciej i sprawniej.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prawidłowe oświetlenie pokoju dziecięcego
Oświetlenie LED do pokoju dziecięcego – na co się zdecydować?

Zamknij