Cyberpunk w pokoju młodzieżowym? Tłumaczymy jak imitować neony taśmami LED

Wrzesień 15, 2020

Neonowe wzory i napisy są niezwykle efektowną ozdobą pomieszczeń, dlatego zyskują coraz większe powodzenie w nowoczesnych aranżacjach. Wieczorem nadają wnętrzom niepowtarzalnego klimatu, który przywodzi na myśl futurystyczną stylistykę cyberpunkową. Taka aranżacja doskonale sprawdzi się zwłaszcza w pokoju młodzieżowym, wprowadzając do niego wielobarwną poświatę. Neonowe oświetlenie efektownie imitują taśmy LED, które wykorzystać można do samodzielnego przygotowania stylowych źródeł światła

Oświetlenie neonowe

Neony są tak naprawdę bezbarwnymi i bezwonnymi gazami szlachetnymi, które stosuje się do wypełniania lamp neonowych. Potocznie określa się tym mianem lampy wyładowcze, które świecą na skutek wyładowań elektrycznych w oparach rtęci czy argonu.Podobny efekt wizualny uzyskać można poprzez zastosowanie diod LED, pozwalających na podświetlanie różnych obrazów typograficznych.

LED-owe neony

W zależności od składu gazu szlachetnego i zastosowanego luminoforu, lampy LED pozwalają na uzyskanie różnych barw świecących wzorów imitujących neony. Wiele zależy również od koloru szkła, które może być malowane lub barwione w masie. Istnieją różne rodzaje neonów LED. Transparentne rurki pokryte luminoforem i wypełnione mieszanką gazów dają bardzo intensywne światło, a także pozwalają na tworzenie napisów w wielu różnych barwach. Dotyczy to nie tylko kolorów z podstawowej palety, ale również pastelowych odcieni. Po wyłączeniu światła, taka rurka jest biała. Najdroższe rozwiązanie to lampa barwiona w masie. W takim przypadku możliwe jest uzyskanie nie tylko modyfikacji kolorystycznej i jaskrawego światła, ale również zachowania barwy świecenia neonu także po jego zgaszeniu. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza do aplikacji zewnętrznych, ale można je wykorzystać warunkach wewnętrznych.

Barwy światła neonów LED

Odpowiedni efekt kolorystyczny neonu LED można uzyskać, wybierając właściwy skład gazu obecnego wewnątrz transparentnej rury.

  • Barwę pomarańczowo-czerowną zapewnia gaz neonowy, podczas gdy jego zmieszanie z rtęcią w rurze żółtozielonej da kolor zielony.
  • Argon pozwala na otrzymanie odcieni fiolety, natomiast z dodatkiem rtęci barwa staje się niebieska.
  • Hel daje kolor biało-różowy, a w żółtej rurze – żółty.
  • Biel osiągnąć można za pomocą kryptonu.
  • Odcień niebiesko-fioletowy otrzymywany jest przy użyciu gazu ksenonowego.

Dodatkową zaletą neonowych LED-ów jest możliwość równomiernego rozproszenia światła na całej długości wzoru lub odcinka, a także brak widoczności punktów świetlnych. Cała kompozycja świetlna prezentuje się dzięki temu bardzo elegancko, pozostając przy tym rozwiązaniem wyjątkowo ekonomicznym. Koszty eksploatacji diod LED są niskie, a dzięki ich długiej żywotności neony mogą zdobić pomieszczenie przez wiele lat.

Neonowe oświetlenie LED w pokoju młodzieżowym

Aby wyposażyć pokój nastolatka w efektowne neony LED, należy na początek przygotować wszystkie niezbędne elementy. Największe znaczenie ma źródło światła, które nadaje oświetleniu niepowtarzalny charakter. W tym celu wykorzystać można zarówno taśmy, jak i wężyki lub przewody LED. Z powodzeniem nadają się one nie tylko do oświetlenia kuchennych blatów, ale też biurka należącego do nastolatka. W ten sposób stworzyć można neon, który spełnia jednocześnie funkcje użytkowe oraz dekoracyjne. Taśmy LED przyklejać da się do wszystkich powierzchni, które są w stanie posłużyć dla nich jako radiator.

  • Przed rozpoczęciem pracy należy odtłuścić wybrany fragment biurka, a także wyczyścić i wysuszyć.
  • Taśmę najlepiej zlutować lub połączyć styki taśmy z zasilaczem przy użyciu odpowiedniej złączki, natomiast sam zasilacz podpiąć do sieci wtyczką lub kostką.
  • Instalacja taśm LED przy biurku nastolatka wymaga zastosowania taśmy dwustronnej, dlatego należy unikać powstawania nierówności po stronie obklejanej.
  • Ostatni krok polega na przykręceniu profili do powierzchni biurka.

Oświetlenie łóżka taśmami z czujnikiem ruchu

W pokoju młodzieżowym warto zadbać także o odpowiednią oprawę oświetleniową łóżka. Neonowy klimat może wprowadzić gotowy zestaw LED-owy z czujnikiem ruchu, który nadaje się także do łóżek dziecięcych czy niewielkich szaf. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest załączanie światła po wykryciu ruchu. Zastosowanie taśm LED powala na uzyskanie mocnego i efektownego podświetlenia łóżka z dwóch stron, co w połączeniu z odpowiednią kolorystyką nadaje całej aranżacji pomieszczenia neonową poświatę. Zaletą skorzystania z gotowego zestawu jest brak konieczności instalowania dodatkowego czujnika ruchu. Sensor umieszczany jest bezpośrednio między zasilaczem, a taśmą LED. Pomiędzy sensor a taśmę można też dodać ściemniacz lub kontroler, który dodatkowo podniesie funkcjonalność takiego rozwiązania.

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]
Copy link
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przykład zastosowania taśmy led w domu
Gdzie pasują taśmy led? Podpowiadamy co zrobić z tym uniwersalnym oświetleniem

Zamknij