( kliknij infografikę aby powiększyć )

źródło: https://56wli1ai9e513osyg1bsfxyx-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/01/Trend-in-Lighting-and-Energy-Savings-Infographic.jpg

Skąd cały szum wokół LEDów, skoro już od dawna mamy świetlówki, które też są energooszczędne i do tego można je poddać recyklingowi? Otóż LEDy pobierają jeszcze mniej prądu, wydzielając przy tym większą ilość światła. Ponadto ich długa żywotność sprawia, że kupno LEDa jest inwestycją na dziesięciolecia. Warto mieć na uwadze, że oszczędzanie energii, to także poprawa jakości życia i ekonomii.

Rok 1907 – światło z kryształów

Właśnie w tym roku naukowcy pierwszy raz zauważają, że kryształy używane w radioodbiornikach emitują światło. Badacze poświęcają zjawisku więcej czasu, a sam efekt nazywają elektroluminescencją.

Rok 1927 – Taśma klejąca i światło

Rosyjski naukowiec zawstydza MacGyvera i konstruuje diodę za pomocą taśmy klejącej i kryształowego półprzewodnika. Światło z diody było za słabe, aby wprowadzić je do powszechnego użytku, a sam wynalazek obył się bez echa.

Rok 1962 – Powstaje pierwsza żarówka LED

Nick Holonyak konstruuje pierwszą lampkę LED, która jest wystarczająco jasna, aby z niej korzystać. Odkrywca zostaje okrzyknięty ojcem oświetlenia LED. Mniej więcej od tego okresu żarówki co trzy lata podwajały swoją jasność.

Rok 1963 – Holonyak przewiduje erę lampek LED

W jednym z numerów Reader’s Digest Holonyak opowiada, że LEDy wyprą wynalazek Edisona i pojawią się w każdym domu.

Rok 1968 – początki masowej produkcji LEDów

Dopiero po kilkudziesięciu latach LEDy zaczynają być masowo produkowane i używane w kalkulatorach, telewizorach, radiach, telefonach, zegarkach, a także w wielu innych urządzeniach elektronicznych. Warto dodać, że przed tym rokiem LEDy kosztowały po 200 dolarów za sztukę.

Rok 1972-1980 – LEDy zyskują kolory

Naukowcy opracowują więcej półprzewodników, dzięki czemu diody mogą być produkowane w kilku kolorach. Ponadto LEDy stają się 10 razy jaśniejsze niż ich wcześniejsze wersje.

Rok 1989 – LEDy “wychodzą” na ulice

Raymond Deese wymyśla światła drogowe z LEDami, które mogą zastąpić te z klasycznymi żarówkami. Nikt nie zwraca uwagi na wynalazek, dopóki nie nadciąga kryzys energetyczny. Po tym wydarzeniu amerykańskie miasteczka masowo wymieniają sygnalizację świetlną.

Rok 1993 – Rozpoczyna się LEDowa rewolucja

To właśnie wtedy światło LED staje się białe, dzięki czemu można z niego korzystać na jeszcze szerszą skalę.

Rok 2001 – LEDy stają się przenośne i szeroko dostępne

W tym roku skonstruowano pierwszą latarkę LED. Była nie tylko mocniejsza od klasycznej, ale także starczała na dłużej, dzięki większej energooszczędności nowych diod.

Rok 2007 – Ameryka prekursorem oświetlenia LED

Stany Zjednoczone zachęcają do wymiany klasycznego światła na LEDy, za czym podążają inne państwa. Do 2014 roku LEDy mają zastąpić większość klasycznych żarówek.

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!

Bądź na bieżąco

zapisz się już teraz by otrzymywać powiadomienia mailowe,
gdy pojawi się nowy wpis- dowiesz się o tym pierwszy.

Ocena czytelników
[Wszystkich ocen: 0 Średnia ocena: 0]