Wpływ oświetlenia LEDowego na nasze zdrowie nie jest do końca zbadany, jednak przesłanki, jakie już do tej pory otrzymaliśmy, są wystarczające żeby stwierdzić, że dom należy oświetlać z umiarem. Zdrowie oczu jest najważniejsze, dlatego nie warto “zaśmiecać” otoczenia światłem i odpowiednio dopasować LEDowe lampy.
Poniższy artykuł zbiera najważniejsze informacje dotyczące powiązań pomiędzy zdrowiem a oświetleniem i pomaga właściwie je zaprojektować.
Spis treści
Jak światło wpływa na zdrowie?
Od lat wiadomo, że słońce ma ogromny wpływ na nasze ciała. To ono jest odpowiedzialne za rytm dobowy i wytwarzanie niektórych hormonów oraz witaminy D. Sztuczne oświetlenie nie jest obojętne. Można nim oszukać organizm i sprawić, że zacznie inaczej funkcjonować pomimo braku zmiany długości dnia. Co ciekawe, brak słońca przyczynia się do powstawania depresji sezonowej, o czym wiedzą najlepiej ludzie zamieszkujący okolice Bieguna.
Coraz więcej wątpliwości przyczyniło się do plotki, jakoby oświetlenie LED było bardzo szkodliwe dla człowieka. Na szczęście wiadomo już, co powoduje problemy zdrowotne i jak można temu przeciwdziałać.
Jakie światło jest niebezpieczne dla zdrowia?
Źródło światła nie ma znaczenia dla naszego organizmu. Liczy się jego natężenie i temperatura barwowa. Sztuczny LED może oddziaływać tak samo pozytywnie, jak światło słoneczne. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać parametry żarówki.
Co więc jest niebezpieczne dla zdrowia? Potwierdzono, że istotnie szkodliwe są trzy właściwości światła – migotanie, zbyt duża moc i niebieskie zabarwienie.
Efekt migotania prawie nie występuje w LEDach, jest zaś charakterystyczny dla świetlówek starego typu i lampek nieznanego pochodzenia o słabej jakości wykonania. Wybierając sprawdzonych producentów, unikniemy wielu problemów z tym związanych.
Zbyt duża moc LEDu może być problemem, o ile za często na niego patrzymy. Dlatego tak ważne jest wybieranie odpowiednich żarówek do lampek. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę, czy montowane przez nas oświetlenie znajduje się na odpowiedniej wysokości. Mocny LED zawieszony wysoko i do tego otoczony mlecznym kloszem, nie będzie stanowił zagrożenia.
Niebieskie światło sprawia najwięcej problemów. W dzisiejszym świecie jesteśmy nim praktycznie otoczeni i zewsząd docierają do nas bodźce świetlne pochodzące z telefonów, telewizorów, ekranów i źle dobranych żarówek o zimnej dominancie. Zbyt długie korzystanie z zimnego światła przyspiesza degenerację plamki żółtej. Choroba ta pojawia się u ludzi w coraz młodszym wieku. Co ciekawe, jej standardem był niegdyś wiek emerytalny. Na szczęście producenci LEDów dbają o to, żeby diody były osłonięte luminoforem dobrej jakości, co niweluje niebieską barwę. Takie LEDy są bezpieczne dla wzroku i nie musimy się martwić o ryzyko jego uszkodzenia. Większym problemem jest nadużywanie urządzeń mobilnych bez korzystania z filtra, który ociepla barwę ekranu.
Niebieskie światło ponadto działa pobudzająco, dlatego zbyt długie wpatrywanie się w telefon przed snem może być przyczyną bezsenności.
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Ciekawe? Niech znajomi się dowiedzą, udostępnij!
Recent Comments